Úvod
Gastroenterologie - Příprava před vyšetřením
Gastroskopie
Před vyšetřením nemocný 6 hod. nic nejí, v den vyšetření nekouří. Nápoje čiré (čaj, minerálka) můžete v maximálním objemu 100 ml požít nejdéle 3 hodiny před vlastní gastroskopií. O případném užití svých ranních léků se nemocný poradí se svým lékařem. Stejně tak učiní nemocní s cukrovkou. Pacientům je možno provést lokální znecitlivění hltanu speciálním sprejem.
Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP)
Vzhledem k závažnosti tohoto typu vyšetření je vždy objednává lékař.
Před výkonem požadujeme: výsledky sonografického vyšetření, jaterní testy, amylasy, krevní obraz, krevní koagulace (trombocyty, Quickův test ).
Nemocný zůstává před vyšetřením od půlnoci lačný, smí se pouze napít čirých tekutin.
O případném užití svých ranních léků se nemocný poradí se svým lékařem. Stejně tak učiní nemocní s cukrovkou.
Po terapeutickém výkonu je nemocný většinou ponechán na lůžkovém oddělení k pozorování stavu. Pro tento případ je vhodné vzít si sebou základní osobní potřeby a doklady.
Kolonoskopie
Příprava na koloskopii je v současné době možná různými čistícími přípravky (Fortrans, Clensia, Moviprep, apod.) a jejich užití k přípravě na vyšetření je odlišné. Pokud je pacient o přípravě na vyšetření poučen v naší ambulanci, dostane s sebou podrobný návod jak čistící přípravek použít.
OBECNĚ PLATNÁ OPATŘENÍ
TÝDEN PŘED VYŠETŘENÍM přestat užívat léky obsahující železo (Ferronat, Sorbifer durules, Aktiferrin,Maltofer,apod.)
5 DNÍ PŘED VYŠETŘENÍM vynechat ze stravy veškeré potraviny se semínky: mák, kiwi, hroznové víno, jahody, celozrnné pečivo...
DEN PŘED VYŠETŘENÍM vynechat veškeré jídlo, pít pouze čiré tekutiny a dle poučení v odpoledních či večerních hodinách pít očistný roztok
V DEN VYŠETŘENÍ vynechat veškeré jídlo, lze pít čiré tekutiny a užít tedy i své ranní léky, dle času vyšetření dokončit pití očistného roztoku dle poučení (poslední dávka čistícího přípravku cca 4 hod. před vlastním časem výkonu).
O případném užití léků na cukrovku se nemocní s cukrovkou poradí se svým diabetologem, nebo při poučení na naší ambulanci.
O vysazení léků na ředění krve bude poučen při vyzvednutí přípravy nebo se poradí se svým ošetřujícím PL nebo ambulantním specialistou.
Pacient si pro lepší toleranci vyšetření může připlatit inhalaci rajského plynu (akt. cena 550 Kč)
V případě potřeby lze klientovi podat uklidňující injekci . V tom případě nesmí po výkonu nemocný řídit motorové vozidlo a má možnost po vyšetření využít „odpočinkovou“ místnost s monitorací na našem oddělení.
Pro případ nutnosti terapeutického výkonu (polypektomie) požadujeme přinést si k výkonu výsledky vyšetření krevního obrazu a koagulací. Po terapeutickém výkonu je možno nemocného uložit na lůžkové oddělení k pozorování stavu. Pro tento případ je vhodné si sebou vzít základní osobní potřeby a doklady.
Sigmoideoskopie
Zvláštní příprava netřeba. Nemocný se pouze v den vyšetření pokusí o defekaci. Den před vyšetření vhodné jíst lehkou či kašovitou stravu, žádné čistící přípravky pacient nepije. Před vyšetřením je pacientovi event. očištěna levá část tlustého střeva lokální aplikací očistného klyzmatu do konečníku