Cesta: Hlavní strana / Pro pacienty
Pro pacienty
Proč mě má zajímat akreditace a bezpečí
- Nechcete, aby si Vás v nemocnici spletli s jiným pacientem, i když se jmenuje podobně jako Vy?
- Nechcete dostat nesprávné léky?
- Nechcete, aby Vám provedli jinou operaci, než pro kterou přicházíte do nemocnice?
- Nechcete, aby Vám chirurg operoval pravou nohu místo levé?
- Nechcete, aby Vás samostatně operoval nezkušený lékař – začátečník?
- Nechcete se v nemocnici nakazit infekcí od jiných pacientů tak, že ji zdravotníci na Vás přenesou na rukou nebo oděvu?
- Nechcete po operaci zbytečně trpět bolestí?
- Nechcete v nemocnici upadnout?
- Nechcete, aby se Vám při dlouhé hospitalizaci udělala proleženina?
- Nechcete jíst nekvalitní stravu?
- Nechcete, aby se Vám v nemocnici přihodila i spousta dalších nepříjemných věcí?
Řadu těchto věcí můžeme běžně brát za samozřejmé, nicméně za touto samozřejmostí je propracovaný systém, který umožňuje se oné samozřejmosti blížit.
Pobyt v nemocnici skýtá řadu rizik, která běžnému pohledu „zvenčí“ zůstávají často skryta. Kromě cíle uzdravit nebo ulevit pacientovi od potíží je jedním z důležitých cílů nemocnice omezit na minimum možné komplikace, které pobyt v nemocnici může také přinést. Většina diagnostických a léčebných postupů nějakým způsobem zasahuje do integrity pacienta. To sebou přináší i riziko nechtěného poškození.
Systém kvality a bezpečí nastavený v Oblastní nemocnici Příbram má za cíl právě tato rizika omezit na nejnižší možné minimum.
Kvalita a bezpečí v nemocnici znamená v jedné větě řízení procesů, zdravotních i provozních tak, aby byly účinné a bezpečné pro pacienta.
Postupy bezpečné péče znamenají, že zdravotníci dodržují závazná pravidla, o kterých se díky měření výskytu různých žádoucích i nežádoucích situací ví, že pomáhají omezit rizika, která plynou z diagnostického nebo léčebného procesu nebo z pobytu v nemocnici vůbec.
Nemocniční program kvality a bezpečí zahrnuje řadu aktivit, činností a procesů, které mají pacientům i návštěvníkům zajistit v co největší možné míře, že jejich pobyt v nemocnici proběhne bez ohrožení.
Zdravotnická zařízení, která chtějí poskytovat co nejlepší péči s minimem rizik, většinou zavádějí a v praxi dodržují závazná pravidla daná definovanými standardy péče. Tyto standardy určuje jednak Ministerstvo zdravotnictví ČR, jednak akreditační agentury, které sledují kvalitu a bezpečí v nemocnici. Pokud zdravotnické zařízení splní akreditační standardy, získá certifikát – značku kvality a bezpečí. Oblastní nemocnice Příbram toto splnila a je certifikovaná Spojenou akreditační komisí ČR, vedoucí akreditační agenturou v České republice. Toto ocenění je signálem pro naše pacienty, že jsme bezpečnou nemocnicí.
Bezpečná péče v nemocnici
Velmi si vážíme toho, že jste si pro léčbu zvolil/a právě naší nemocnici a doufáme, že budete s poskytovanou péčí spokojen/a. Rádi bychom Vám touto cestou poskytli několik důležitých informací o péči v Oblastní nemocnici Příbram.
Jedním ze základních pilířů našich služeb je kvalita zdravotní péče, bezpečí jejího poskytování a snaha o předcházení možným rizikům.
Následující informace Vám poslouží k pochopení některých situací a principů, které slouží právě ke zvýšení Vašeho bezpečíi. Prosíme vás o spolupráci při jejich realizaci.
- Opakovaně se Vás ptáme na jméno a kontrolujeme identifikační náramek na Vašem zápěstí
Na náramku modré barvy, který dostanete při příjmu do nemocnice, je uvedeno Vaše jméno a další důležité údaje. Opakovanou kontrolou zajišťujeme, aby daný výkon byl skutečně proveden správnému pacientovi. Kontrolu provádí někdy i více členů zdravotnického týmu. Snižujeme tím riziko možného omylu na minimum. Nebojte se opakovat Vaše jméno každému zdravotníkovi, který Vám bude poskytovat péči.
- Váš identifikační náramek má oranžovou, nikoliv modrou barvu jako u ostatních pacientů
Vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu a dalším okolnostem je u Vás větší míra rizika, že byste mohl/a během pobytu v nemocnici upadnout. Poranění v důsledku pádu není při pobytu v nemocnicích zcela ojedinělý jev. Příčin je mnoho, zejména pobyt v neznámém prostředí, účinky léků na organismus a samozřejmě Váš zdravotní stav. Ošetřující personál Vám poskytne dostatek informací o tom, jak riziko pádu a poranění minimalizovat. Důsledně dbejte pokynů, které dostanete. Nemáte-li dostatek informací o Vašem režimu, neváhejte se zeptat sestry.
- Před léčebným nebo diagnostickým výkonem Vám z důvodu potvrzení správnosti strany výkonu označíme tu část těla, na které budete operován/a či vyšetřován/a.
Toto opatření provádíme u výkonů na tzv. párových orgánech (například na končetinách) jako součást bezpečnostního procesu před léčebným či diagnostickým výkonem. Značení je prováděno omyvatelným fixem. Nejedná se o zakreslení chirurgického řezu, ale označení operované části těla tak, aby byla možná opětovná kontrola před započetím výkonu.
- K provedení náročnějších léčebných či diagnostických výkonů budete požádáni o písemný souhlas na formuláři Informovaný souhlas pacienta
Na tomto formuláři najdete informace o charakteru výkonu a jeho možných komplikacích. Prosíme, pozorně si jej přečtěte. Pokud nebudete poskytnutému vysvětlení rozumět, obraťte se na ošetřujícího lékaře.
- Lékař i sestra si před i po každém fyzickém kontaktu s vámi dezinfikují ruce
Tento úkon slouží k omezení pravděpodobnosti přenosu tzv. nemocniční nákazy (nozokomiální infekce), která by mohla významně komplikovat Vaše zotavení a prodloužit dobu pobytu v nemocnici.
- Staňte se aktivními účastníky léčby
- Dodržujte léčebný režim.
- Ptejte se na svůj zdravotní stav, výsledky a plán léčebné péče.
- Ujistěte se, že dostáváte správnou medikaci/léčbu. Upozorněte personál, pokud se Vám nezdá, jaké dostáváte léky.
- Dodržujte hygienická pravidla a užívejte dezinfekci na ruce, kterou najdete na všech odděleních nemocnice na přístupných místech.
- Přečtěte si Informované souhlasy s výkony, které Vám personál předloží, a ptejte se, pokud něčemu nerozumíte
- Sdělte všechny potřebné informace o Vašem zdravotním stavu. Nevědomost personálu může vést k nechtěným chybám.
- Dodržujte pravidla chování, která najdete na nemocničních pokojích nebo chodbách – např. Desatero jak předejít pádu apod.
- Ptejte se! Pokud nerozumíte odpovědi, zeptejte se znovu!