Cesta: Hlavní strana / Příprava před vyšetřením
Příprava před vyšetřením
Gastroskopie
Před vyšetřením nemocný 6 hod. nic nejí, v den vyšetření nekouří. Nápoje čiré (čaj, minerálka) můžete v maximálním objemu 100 ml požít nejdéle 3 hodiny před vlastní gastroskopií. O případném užití svých ranních léků se nemocný poradí se svým lékařem. Stejně tak učiní nemocní s cukrovkou.
Pacientům je možno provést lokální znecitlivění hltanu speciálním sprejem. V případě potřeby lze klientovi podat uklidňující injekci. V tom případě nesmí po výkonu nemocný řídit motorové vozidlo a má možnost využít „odpočinkovou“ místnost s monitorací na našem oddělení.
Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP)
Vzhledem k závažnosti tohoto typu vyšetření je vždy objednává lékař.
Před výkonem požadujeme: výsledky sonografického vyšetření, jaterní testy, amylasy, krevní obraz, krevní koagulace (trombocyty, Quickův test ).
Nemocný zůstává před vyšetřením od půlnoci lačný, smí se pouze napít čirých tekutin. O případném užití svých ranních léků se nemocný poradí se svým lékařem. Stejně tak učiní nemocní s cukrovkou.
Po terapeutickém výkonu je nemocný většinou ponechán na lůžkovém oddělení k pozorování stavu. Pro tento případ je vhodné vzít si sebou základní osobní potřeby a doklady.
Kolonoskopie
Příprava na koloskopii je v současné době možná různými čistícími přípravky (Fortrans, Moviprep, apod.) a jejich užití k přípravě na vyšetření je odlišné. Pokud je pacient o přípravě na vyšetření poučen v naší ambulanci, dostane s sebou podrobný návod jak čistící přípravek použít.
OBECNĚ PLATNÁ OPATŘENÍ
TÝDEN PŘED VYŠETŘENÍM přestat užívat léky obsahující železo (Ferronat, Sorbifer durules, Aktiferrin,Maltofer,apod.)
5 DNÍ PŘED VYŠETŘENÍM vynechat ze stravy veškeré potraviny se semínky: mák, kiwi, hroznové víno, jahody, celozrnné pečivo...
DEN PŘED VYŠETŘENÍM vynechat veškeré jídlo, pít pouze čiré tekutiny a dle poučení v odpoledních či večerních hodinách pít očistný roztok
V DEN VYŠETŘENÍ vynechat veškeré jídlo, lze pít čiré tekutiny a užít tedy i své ranní léky, dle času vyšetření dokončit pití očistného roztoku dle poučení (poslední dávka čistícího přípravku cca 4 hod. před vlastním časem výkonu).
O případném užití léků na cukrovku se nemocní s cukrovkou poradí se svým diabetologem, nebo při poučení na naší ambulanci. Před výkonem se zpravidla podává uklidňující injekce. V tom případě nesmí po výkonu nemocný řídit motorové vozidlo a má možnost využít „odpočinkovou“ místnost s monitorací na našem oddělení. Doporučujeme našim nemocným přijít s doprovodem a na den výkonu neplánovat žádné náročné aktivity, spíše odpočívat.
Pro případ nutnosti terapeutického výkonu (polypektomie) požadujeme přinést si k výkonu výsledky vyšetření krevního obrazu a koagulací. Po terapeutickém výkonu je možno nemocného uložit na lůžkové oddělení k pozorování stavu. Pro tento případ je vhodné si sebou vzít základní osobní potřeby a doklady.
Sigmoideoskopie
Zvláštní příprava netřeba. Nemocný se pouze v den vyšetření pokusí o vyprázdnění. Den před vyšetření vhodné jíst lehkou či kašovitou stravu, žádné čistící přípravky pacient nepije. Před vyšetřením je pacientovi event. očištěna levá část tlustého střeva lokální aplikací očistného klyzmatu do konečníku.