Sledujte nás:

Cesta: Hlavní strana / Novorozenecká péče

Péče o novorozence v ON Příbram a.s.


Na Novorozeneckém oddělení v naší nemocnici je o novorozená děťátka pečováno tak, aby průběh jejich poporodní adaptace byl co nejhladší. Vycházíme z doporučených postupů České neonatologické společnosti (ČNeoS) a z našich zkušeností. Řada dříve rutinně prováděných ošetřovatelských postupů je dnes nahrazena šetrnější a individuální péči. Naším cílem je zdravé spokojené dítě a šťastní rodiče. Snažíme se plnit individuální přání maminek. Ojediněle se setkáváme i s požadavky, kterým však vyhovět nemůžeme. Jedná se např. odmítání nezbytné terapie či ošetřovatelské a preventivní péče. Souhrnně řečeno, taková přání rodičů, která by mohla ohrozit život, zdraví dítěte či jeho zdravý vývoj, nebudou námi akceptována.

Ošetření fyziologického novorozence na porodním pokoji:
Po nekomplikovaném porodu je donošené a dobře se adaptující novorozeně položeno na břicho/hrudník maminky. Umožňujeme bonding. Ošetření novorozence je prováděno na měkké gelové podložce výhřevného lůžka, provádíme jemné osušení a zabalení do nahřátých látkových plen. Výhřevné lůžko má integrovanou váhu, dítě tedy není nutné přemisťovat ke zvážení a vše se odehrává v těsné blízkosti maminky a tatínka. Tělesná délka a ostatní parametry jsou měřeny až po prvním vykoupání miminka.  První přisátí děťátka probíhá již na porodním sále, uvědomujeme si důležitost tohoto okamžiku pro dítě i maminku. Přisátí k prsu v prvních minutách po porodu je vítané i porodníky (pro menší krevní ztráty u matky, rychlejší zavinování dělohy). Maminka spolu s novorozeňátkem zůstává na porodním sále ještě 2h po porodu, poté jsou spolu přijati na oddělení šestinedělí. Systém péče o novorozence, formou rooming in, je u nás samozřejmostí.

Kredeizace:
K ošetření novorozence patří i vykapání očí antiseptickými očními kapkami (doporučení ČNeoS), není vhodné ho odkládat o déle než 2h po porodu. Při průchodu porodními cestami může dojít k infikování spojivek novorozence a následně k rozvoji hnisavé konjunktivitidy. Toto opatření významně snižuje riziko zánětu spojivek a následné antibiotické terapie.

První koupel:
Provádíme až po stabilizaci dítěte, nejčastěji je to mezi 2. až 4. h po porodu. Oddálení první koupele naše novorozenecké oddělení neakceptuje. Mázek, který se nevstřebal v prvních hodinách po porodu zůstává i po následující dny v kožních záhybech včetně zaschlé krve a sekretů matky, ztrácí se jeho ochranná funkce a již je jen živnou půdou pro bakterie ze zevního prostředí. Tyto bakterie jsou potencionálními nozokomiálními patogeny a mohou ohrožovat ostatní novorozence.

Vitamín K  (Kanavit):
Je prevencí krvácivé choroby novorozenců. Novorozené dítě nemá ještě osídlený střevní trakt „přátelskými“ bakteriemi, které produkují potřebný protikrvácivý vitamín K. A i u jinak zcela zdravého novorozence může dojít k život ohrožujícímu krvácení do zažívacího traktu, ke krvácení z pupečníku a u pozdní formy k závažnému nitrolebnímu krvácení. Rizikový je 2. den až 2. týden po narození. Aplikace vitamínu K patří k povinnému preventivnímu opatření. Dle doporučení ČNeoS je Kanavit podáván injekčně v 1 dávce mezi 2. až 6. h po porodu. Alternativou je Kanavit v kapkách, jehož účinnost je však nižší a neposkytuje dostatečnou ochranou u dětí s vyšším rizikem krvácení (např. nedonošení novorozenci) a musí být podáván opakovaně (1x týdně do 3. měsíce věku dítěte).

Fyziologický novorozenec je dítě rozené v termínu, s přiměřenou tělesnou hmotností,  dobrou poporodní adaptací, bez zjevné vrozené vývojové vady či traumat.

V případě výskytu rizikových faktorů (ze strany matky či dítěte) či patologie se může postup ošetření dítěte lišit, a to dle rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Pokud dítě vyžaduje zvýšené sledování (observaci), zvýšenou ošetřovatelskou či lékařskou péči, jsou rodiče vždy informováni. I v těchto případech je naší snahou minimalizovat separaci dítěte od maminky.

DŮLEŽITÉ kontakty

Infocentrum

318 641 111

NONSTOP

DOSPĚLÍ - POHOTOVOST

318 641 700

PO-PÁ 17:00 - 21:00

SO, NE, svátky 8:00 - 20:00

DĚTI - POHOTOVOST

318 641 050

PO-PÁ 17:00 - 22:00

SO-NE 8:00 - 20:00

ZUBNÍ POHOTOVOST

318 654 705

SO, svátky 8:00 - 14:00

Oblastní nemocnice Příbram, a.s.


Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram I.
IČ: 27085031

ID datové schránky: ngiff9u
e-mail: reditelstvi@onp.cz
© 2003 - 2024 Oblastní nemocnice Příbram, a.s. | Použití webů a OOÚ developed by Internet PB s.r.o. & Smartim

Dotazník
spokojenosti
zde >

ONLINE
OBJEDNÁNÍ
zde >

infolinka:

318 641 111
Důležité kontakty >