Cesta: Hlavní strana / O nás > Kvalita a bezpečí

Kvalita a bezpečí

Kvalita a bezpečí v nemocnici

Oblastní nemocnice Příbram systematicky a dlouhodobě sleduje kvalitu a bezpečí zdravotní péče, kterou poskytuje. Nemocniční program kvality a bezpečí zahrnuje řadu aktivit, činností a procesů, které mají pacientům i návštěvníkům zajistit v co největší možné míře, že jejich pobyt v nemocnici proběhne bez ohrožení.
Oblastní nemocnici Příbram je držitelem národní akreditace kvality a bezpečí Spojené akreditační komise ČR (SAK ČR).

Co je to akreditaceSAK

Akreditovaná nemocnice garantuje pacientovi bezpečí a kvalitu péče kontinuálním sledováním, analýzou a zlepšováním kvalitativních ukazatelů ze všech oblastí provozu nemocnice. V případě akreditace SAK ČR musí nemocnice splňovat desítky ukazatelů, které mají přímý vliv na bezpečí pacienta a bezchybnost léčebných procesů. Tyto ukazatele jsou zahrnuty v přesně definovaných akreditačních standardech pro všechny oblasti řízení a poskytování zdravotní péče, které nemocnice musí pro získání akreditace SAK ČR splnit. Nemocnice musí také prokázat kontinuální zvyšování kvality péče v měřitelných ukazatelích a datech o výsledcích klinické péče. Akreditace SAK ČR se uděluje na období tří let, poté se musí zdravotnické zařízení znovu o udělení akreditace ucházet.

Kvalita a bezpečí je v Oblastní nemocnici Příbram řízena Oddělením kvality a kontroly zdravotní péče ve spolupráci s vedením nemocnice.

Bezpečnostní cíle

Poskytovat bezpečnou péči – tedy péči s minimalizovaným množstvím omylů – ukládá detailně část standardů SAK ČR, nazývaná Bezpečnostní cíle. Cíle mapují „rizikové“ situace během pobytu pacienta v nemocnici a ukládají zdravotnickému zařízení povinnost stanovit, sledovat a vyhodnocovat postupy vedoucí k jejich naplnění. Bezpečnostní cíle SAK ČR jsou v souladu s Rezortními bezpečnostními cíli Ministerstva zdravotnictví ČR. Oblastní nemocnice Příbram plní, sleduje a hodnotí všechny rezortní bezpečnostní cíle.

Rezortní bezpečnostní cíle

• Bezpečná a jednoznačná identifikace pacientů
  • Bezpečnost při používání rizikových léků a léčiv
  • Minimalizace rizika záměny pacienta, výkonu, místa výkonu