Cesta: Hlavní strana / Evokované potenciály - EP (SSEP, VEP, BAEP, MEP)

Evokované potenciály - EP (SEP, VEP, BAEP, MEP)

Telefon:  318 641 744
Umístění:
AREÁL I, pavilon D3, přízemí

Ordinační hodiny se mohou změnit dle personální situace na oddělení.

Lékaři:
MUDr. Bc. Helena Hlaváčová

Sestry:
Naďa Formánková, DiS.
Bc. Blanka Sosnová, DiS.
Bc. Olina Pazderníková

Tyto vyšetřovací metody hodnotí funkci nervových drah různých modalit: senzitivní (SEP), sluchové (BAEP), zrakové (VEP) a motorické (MEP).

Dodržujte, prosím, čas objednání. Při pozdním příchodu nemusíte být z časových důvodů vyšetřeni.

SEP – pomocí elektrických podnětů se stimuluje periferní nerv na horní či dolní končetině, odpovědi mozkové kůry se snímají pomocí elektrod připevněných na hlavě. Vyšetřujeme senzitivní dráhy (vedení citlivosti z končetin přes míchu až do mozkové kůry), např. u pacientů s roztroušenou sklerózou, s postižením míchy při degenerativních a traumatických změnách krční a hrudní páteře, či u neurodegenerativních onemocnění. Vyšetření trvá asi 60 min.

BAEP – stimuluje se zvukovým signálem ve sluchátkách, odpovědi se snímají ze zadní části mozku pomocí elektrod nalepených za ušima. Vyšetřujeme sluchovou dráhu. Vyšetření lze využít u pacientů s hučením v uších, závratí apod. Vyšetření je nebolestivé a trvá asi 30 min.

POZOR! Před vyšetřením si nelakujte a negelujte vlasy a odstraňte sponky.

VEP – stimulace probíhá sledováním televizní obrazovky, kde se promítá proměnlivý obraz šachovnice, odpovědi se snímají z mozkové kůry pomocí elektrod připevněných na hlavě. Vyšetřujeme zrakovou dráhu – nejčastěji u pacientů se zánětem zrakového nervu a u poruch zraku nejasné příčiny. Vyšetření je nebolestivé, trvá asi 30 min.

POZOR! Nezapomeňte si vzít s sebou brýle na dálku, pokud je nosíte.
POZOR! Před vyšetřením si nelakujte a negelujte vlasy a odstraňte sponky.

MEP – stimuluje se magnetickou cívkou přiloženou na hlavě, na krční a bederní páteři, odpovědi se snímají povrchovou elektrodou nalepenou na kůži nad určitými svaly horní či dolní končetiny. Vyšetřujeme motorické dráhy od mozkové kůry, kde vzniká příkaz k pohybu, přes míchu a periferní nerv až ke svalu. Vyšetření se provádí zejména u centrálních poruch hybnosti, např. u míšní komprese při výhřezu krční/hrudní meziobratlové ploténky, u roztroušené sklerózy a u neurodegenerativních onemocnění.

POZOR! Vyšetření je kontraindikováno u pacientů s kardiostimulátorem
POZOR! Vyšetření je kontraindikováno u těhotných žen.
POZOR! Před vyšetřením si nelakujte a negelujte vlasy a odstraňte sponky

Vyhodnocení Vašeho záznamu provádí lékař.
Výsledek je obvykle k dispozici do 5 pracovních dnů (dle aktuálních provozních možností).