Úvod
Další informace - Časté dotazy
Co je to scintigrafie, co je to SPECT, PET?
Jsou to vyšetření, při kterých se používá malé množství radioaktivity k zobrazení některého orgánu. Získané obrazy pomohou k přesnějšímu určení Vaší nemoci nebo k volbě správné léčby. SPECT je zkratka pro jednofotonovou emisní tomografii, PET pro pozitronovou emisní tomografii - speciální vyšetření umožňující trojrozměrné zobrazení orgánů pomocí počítačů.
Co vyšetření obnáší?
Radioaktivní látka je obvykle aplikována nitrožilní injekcí, dále podkožní injekcí či nitrokloubně (u terapie) popř. vdechováním nebo polknutím. Snímání obrazů trvá podle druhu vyšetření několik minut až hodin. Někdy se provádí ihned, jindy v časovém odstupu po injekci. V některých případech se snímání dokonce provádí několikrát v časových odstupech. Během snímání budete nehybně ležet na lůžku. V zájmu dobré kvality obrazů se bude vyšetřovací přístroj pohybovat ve Vaší těsné blízkosti. Doporučujeme Vám obléknout si pokud možno oděv bez kovových zipů, knoflíků, flitrů a veškeré šperky, řetízky a hodinky ponechte doma, popř. si je na vyšetření odložíte, důvodem je vznik chyb během snímkování. Po vyšetření lze na pokyn personálu odejít.
Jak dlouho mám čekat?
To závisí na druhu vyšetření. U některých vyšetření je třeba po injekci čekat na snímání obrazů několik minut či hodin, výjimečně i 24 hodin. U většiny vyšetření lze během čekání oddělení opustit, je však třeba vrátit se nejpozději ve stanovenou dobu. Každý den provádíme několik druhů vyšetření na různých přístrojích. Proto se stává, že pacienti, kteří přijdou po Vás na jiné vyšetření, mohou být odbaveni před Vámi. Některá vyšetření provádíme na dvou kamerách, může se tím prodloužit čas vašeho pobytu na našem oddělení.
Je třeba nějaká příprava k vyšetření?
Většina vyšetření je bez přípravy, můžete se nasnídat. Důležitý je dostatečný přísun tekutin. Pouze k některým vyšetřením je potřeba se dostavit nalačno a vysadit určité léky. Přesné informace k jednotlivým vyšetřením obdržíte při objednávání.
Jsou nějaká speciální opatření po vyšetření ?
Radioaktivní látka se v těle samovolně rozpadá a z velké části je vylučována přes ledviny močí, proto je vhodné po vyšetření více pít a častěji močit. Rovněž je vhodné do druhého dne omezit kontakt s dětmi a těhotnými ženami. Aplikovaná látka nemá žádné vedlejší účinky ani alergické reakce, můžete řídit automobil a vykonávat běžnou denní činnost . Bez obav se můžete vrátit do zaměstnání. Pokud víte, že do týdne po vyšetření budete odlétat na dovolenou nebo půjdete na nějaké soudní řízení, vystavíme Vám potvrzení o vyšetření. Důvodem je vysoká citlivost detekčních rámů, přes které se prochází.
Co se stane s výsledkem vyšetření?
Lékaři oddělení nukleární medicíny snímky vyhodnotí a výsledky odešleme lékaři, který Vás na vyšetření doporučil.
Jsou vyšetření radioaktivní látkou bezpečná?
Dávka ionizujícího záření, kterou obdržíte, je malá a srovnatelná s rentgenovým vyšetřením, většinou je nižší než při CT vyšetření. Radiofarmaka, která Vám podáme, jsou připravena za přísně sterilních podmínek a splňují veškerá kritéria Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
A co těhotenství?
Těhotenství je relativní kontraindikací. Přichází-li v úvahu, že jste těhotná, informujte nás laskavě ještě před injekcí. Je třeba prodiskutovat některá další opatření. Po vyšetření se není třeba bránit otěhotnění.
Je třeba přerušit kojení?
Některé radioaktivní látky se vylučují do mateřského mléka. Informujte se u lékaře oddělení nukleární medicíny, zda je potřeba kojení přerušit, případně na jak dlouho. Většinou se kojení přerušuje na dobu 12 hodin.
Mohu mít sebou doprovod?
Samozřejmě ano, neměly by to být ale děti nebo těhotné ženy.
Pokud potřebuji další informace…
Kontaktujte nás na tel. čísle 318 654 308, rádi Vám zodpovíme jakékoliv další dotazy. Veškeré informace ohledně Vašeho vyšetření Vám budou podány při objednávání.