Sledujte nás:

Cesta: Hlavní strana / Osvětové akce pro veřejnost 2015

Osvětové akce pro veřejnost 2015

5. – 6.května
Světový den hygieny rukou
Světový den hygieny rukou připomněla příbramská nemocnice bohatým programem, který připravil v této spojitosti tým epidemiologických sester a pracoviště PR ONP. Vzdělávací program probíhal 5. května od 9 do 14 hodin současně na několika místech nemocnice. Jeho cílem bylo upozornit na nutnost správného mytí a dezinfekce rukou, jejichž prostřednictvím by jinak snadno mohly být přenášeny nebezpečné infekce.
Ke Světovému dni hygieny rukou se v příbramské nemocnici připojilo několik stovek ambulantních i hospitalizovaných pacientů, návštěvníků (například žáků zdravotnické školy) i samotných zaměstnanců. Během dne se návštěvníci Oblastní nemocnice dozvídali informace o tom, jak má vypadat správný postup mytí rukou, k čemu slouží dezinfekce, jakým nemocem lze takto předejít či kde si lze ruce naopak nejsnadněji kontaminovat. Několik týmů epidemiologických sestřiček pracovalo v prostorách hlavní vstupní haly s recepcí i v ambulantních čekárnách. Jeden z týmů zavítal také na Oddělení šestinedělí, kde mají maminky tradičně velký zájem o informace, jak chránit zdraví svých dětí. A epidemiologické sestry přišly i na Dětské oddělení, kam je doprovodili dobrovolníci s pejsky, aby současně poskytli malým pacientům canisterapii.
Během přestávky na oběd si čistotu vlastních rukou mohli ověřit i samotní zaměstnanci nemocnice, protože se epidemiologické sestry přesunuly i s přístrojem, kontrolujícím správnou dezinfekci rukou, k nemocniční jídelně.
6. května dopoledne program nemocnice pokračoval v příbramské Mateřské školce Pohádka, kde epidemiologické sestry seznámily děti se zásadami správného mytí rukou zábavnou formou za pomoci pohádky a maňásků. Na závěr děti dostaly dárky a také „Diplomy za čisté ručičky“.
Pojďte se s námi krátce podívat .....

15. a 17.května
Světový den boje proti CMP
Světový den hypertenze
Světový den boje proti CMP a Světový den hypertenze se v příbramské nemocnici připomněly společně.
Desítky pacientů, návštěvníků i zaměstnanců Oblastní nemocnice Příbram se účastnily osvětové akce, pořádané nemocnicí tentokrát při příležitosti Světového dne boje proti cévní mozkové příhodě a Světového dne hypertenze, které jsou Světovou zdravotnickou organizací určeny na 15. a 17. května. Příbramská nemocnice připravila od 9 do 14 hodin pro pacienty a veřejnost vzdělávací program, upozorňující na tato dvě nebezpečná civilizační onemocnění, která spolu často úzce souvisí, na jejich rizika pro pacienty i na důležitost včasného lékařského zásahu. Ve vstupní hale nemocnice byl připraven stánek, v němž zdravotní sestry měřily krevní tlak, hodnoty cukru a cholesterolu v krvi a přítomný lékař zodpovídal dotazy pacientů. Stánek byl také bohatě vybaven tiskovinami o cévní mozkové příhodě, o příčinách jejích vzniku, o jejích projevech a s instrukcemi, jak se v případě výskytu těchto projevů zachovat. Účastníci si pochvalovali vstřícnost sestřiček i možnost porady s lékařem na místě.


14. června
Světový den dárců krve
Světový den dárců krve si přišlo do odběrového centra Oblastní nemocnice Příbram připomenout 31 dárců, z nichž dva darovali krev poprvé. Perníkové srdíčko s nápisem „Děkujeme“, které každý z dárců dostal, symbolizovalo velké a opravdu srdečné poděkování nemocnice všem, kdo nezištně darují krev, aby pomohli jiným lidem.
N začátku dne dárce pozdravil ředitel Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislav Holobrada, který nejen ocenil jejich obětavost, ale zmínil i svou vlastní zkušenost: „To, jak je dárcovství krve důležité, jsem zakusil sám při své práci, neboť se stále věnuji chirurgii. Situací, kdy transfuze krve zachrání pacientovi život, nejsou řídké.“ Slova ředitele nemocnice vyslechlo i šest mladých lidí, dobrovolných hasičů z Březnice. Ti nedávno založili pobočku Českého červeného kříže a rozhodli se podle příkladu jiných dárců z Rožmitálu pod Třemšínem či z Obecnice jezdit v celých skupinách krev do příbramské nemocnice darovat pravidelně.
Odběrové centrum ONP provede ročně na 4500 dárcovských odběrů. „Jelikož jsme od roku 1998 pouze odběrovým centrem, odebranou krev dále nezpracováváme na jednotlivé transfuzní přípravky, jako jsou červené krvinky, krevní destičky či plazma, ale prodáváme ji smluvnímu zpracovateli. V našem případě se jedná o Transfuzní oddělení nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově a Transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze,“ říká MUDr. Magda Nohejlová, primářka Oddělení hematologie a transfuzní služby ONP, pod něž spadá i odběrové centrum. Příbramská nemocnice pak od zpracovatelů zpět nakupuje transfuzní přípravky přesně podle potřeb nemocnice, tedy podle momentální skladby pacientů.
OBLASTNÍ NEMOCNICE PŘÍBRAM DĚKUJE VŠEM, KTEŘÍ PŘICHÁZEJÍ DAROVAT KREV A NEZIŠTNĚ TAK POMÁHAJÍ SVÝM BLIŽNÍM!

14. října
Středočeský den zdraví v Oblastní nemocnici Příbram se zaměřil na prevenci nejčastějších nemocí.
Informace o prevenci nemocí, ale i zábavu nabídla 14. října 2015 návštěvníkům Oblastní nemocnice Příbram, která se bohatým programem připojila ke Středočeským dnům zdraví. Zájemci se v areálu nemocnice od zdejších lékařů a sester dozvěděli mnoho užitečných informací o péči o své zdraví a nechyběly ani rozhovory se známými osobnostmi či soutěž veřejnosti o věcné ceny. Zábavně-naučné odpoledne se konalo pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery.
Program se odehrával ve vstupní hale a v jejích nejbližších prostorách, kde byly rozmístěny stánky některých oddělení nemocnice. Velký zájem byl o stanoviště, věnované prevenci kardiovaskulárních chorob, kde zdravotní sestry měřily lidem krevní tlak a hladiny krevního cukru v krvi – glykémii. Konzultace zjištěných hodnot bylo možno konzultovat na místě s lékařem. U stánku, zaměřeného na endoskopická vyšetření v gastroenterologii, se nejvíce probírala kolonoskopie, tedy vyšetření tlustého střeva. Na dalším stanovišti si zájemci mohli vyzkoušet samovyšetření, které je na unikátních modelech prsů a varlat učila odborná sestra ze společnosti Jessenius, jejíž projekt Ruce na prsa šíří osvětu o onkologické prevenci. Nechybělo poradenství odbornic z nemocniční lékárny a nabídka informací o nejrůznějších léčebných a relaxačních technikách, které poskytuje Oddělení rehabilitace na Zdaboři. Kdo se odhodlal opustit teplo nemocnice, mohl si venku prohlédnout vybavení sanitky Záchranné služby Středočeského kraje, vyzkoušet si první pomoc, dozvědět se, jak vypadá zásah u pacienta s infarktem myokardu či mozkovou cévní příhodou nebo si jen tak popovídat s její posádkou.
Na pódiu ve vstupní hale nemocnice současně probíhaly rozhovory na téma zdraví. K prvním zpovídaným patřili hejtman středočeského kraje Miloš Petera a ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada. S moderátory akce si během odpoledne na pódiu povídali nejen zdravotníci z příbramské nemocnice, ale i zástupci Dobrovolnického centra ONP. Pozdravit návštěvníky nemocnice přišel mim a herec Boris Hybner, na otázky o stylu oblékání i o používání kosmetických přípravků odpovídal známý vizážista Kája Pavlíček.
Bonbónkem akce byla i účast studentů Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Příbrami, kteří pomáhali s organizací akce, s měřením krevního tlaku, a ti se studijní specializací záchranář také u stánku a vozu Záchranné služby Středočeského kraje.
Na závěr odpoledne proběhlo slosování „vstupenek“, v němž výherci získali hodnotné ceny.

Další plánované akce

  • Antibiotický týden v lékárně Oblastní nemocnice Příbram/listopad 2015
  • Světový den STOP dekubitům /listopad 2015
  • Příprava a zahájení interaktivního osvětového programu Oblastní nemocnice Příbram „Nebojme se nemocnice“, zaměřeného na osvětu poskytování zdravotní péče u dětí předškolního a školního věku v Příbrami.

DŮLEŽITÉ kontakty

Infocentrum

318 641 111

NONSTOP

DOSPĚLÍ - POHOTOVOST

318 641 700

PO-PÁ 17:00 - 21:00

SO, NE, svátky 8:00 - 20:00

DĚTI - POHOTOVOST

318 641 050

PO-PÁ 17:00 - 22:00

SO-NE 8:00 - 20:00

ZUBNÍ POHOTOVOST

318 654 705

SO, svátky 8:00 - 14:00

Oblastní nemocnice Příbram, a.s.


Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram I.
IČ: 27085031

ID datové schránky: ngiff9u
e-mail: reditelstvi@onp.cz
© 2003 - 2024 Oblastní nemocnice Příbram, a.s. | Použití webů a OOÚ developed by Internet PB s.r.o. & Smartim

ONLINE
OBJEDNÁNÍ
zde >

infolinka:

318 641 111
Důležité kontakty >