Cesta: Hlavní strana / Oddělení > Neurologické oddělení > Lumbální punkce jak mám postupovat

Neurologické oddělení

Jak mám postupovat?

• Termín vyšetření Vám byl sdělení ošetřující lékařem. K vyšetření se dostavte v 8:30 hod.

• Lumbální punkce se provádí ambulantně na lůžkové části neurologického oddělení, pavilon D3, 2. patro, tel. 318 641 976.

• V den vyšetření v 8:00-8:15 hod. doporučujeme telefonicky ověřit dostupnost volného lůžka; může se stát, že ačkoliv jste objednáni k vyšetření, byla všechna lůžka během noci obsazena akutními pacienty. V takovém případě Vás sestra přeobjedná na nejbližší možný termín.

• Ráno před výkonem se nasnídejte podle zvyklostí, důležitý je dostatečný příjem tekutin.

• S sebou do nemocnice přineste zprávu z neurologického vyšetření a výsledky ostatních provedených vyšetření (CT nebo MR vyšetření mozku, vyšetření očního pozadí, odběry – koagulace) + vyplněné žádanky k vyšetření mozkomíšního moku, pokud Vám byly lékařem vydány.

Doporučujeme zakoupit atraumatickou jehlu (bez předpisu, možno zakoupit ve zdravotnických potřebách přímo v prostoru vstupní haly nemocnice, cca 300 Kč). Výhodou je menší průměr jehly oproti klasické jehle hrazené ze zdravotního pojištění, menší poranění měkkých tkání při vpichu a nižší výskyt postpunkční bolesti hlavy. Při použití atraumatické jehly trvá sledování v nemocnici pouhé 4 hodiny, při použití klasické jehly 24 hodin.

• Pokud užíváte léky na ředění krve (antikoagulancia - Warfarin, Lawarin, Eliquis, Xarelto, Pradaxa apod.), je nutné převedení na LMWH týden před LP cestou praktického lékaře.

• Do nemocnice si přineste svou chronickou medikaci, pokud nějakou užíváte.

• Vhodné je vlastní oblečení pro pobyt v nemocnici, 2 litry oblíbeného nápoje, s výhodou kofeinové nápoje (kola, káva), které zvyšují produkci obnovu mozkomíšního moku po punkci.

• Po provedení lumbální punkce budete ležet cca 4 hodiny na lůžku neurologického oddělení. Během této doby budou k dispozici předběžné základní výsledky vyšetření. Při vyloučení akutní patologie Vás propustíme domů. I v případě normálního nálezu doporučujeme zajistit si doprovod.

• Po zbytek dne doporučujeme klidový režim.

• Kontrola s kompletními výsledky vyšetření proběhne na neurologické ambulanci dle domluvy s ošetřujícím neurologem, obvykle za cca 3 týdny.