zavřít menu

Nemocnice v Příbrami včera otevřela lůžkové oddělení paliativní péče

Aktuality
1. března 2019 10:18 / datum aktualizace: 1. března 2019 10:18
1-2 minuty na čtení

Pozor: tento článek již nemusí být aktuální. Poslední aktualizace: 1. 3. 2019 10:18

Celkem 16 pacientů v 10 pokojích bude moci přibližně od poloviny března využít nového oddělení, které do Příbrami přijel 28. února slavnostně otevřít i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Příbram se tak zařadila mezi prvních pár nemocnic v rámci celé republiky, které poskytují lůžkovou paliativní péči hospicového typu. O pacienty se bude starat tým specialistů, který se zde školil už několik let a poskytoval paliativní péči prozatím ambulantně a formou poradny, kterou finančně podpořil nadační fond AVAST.

„Před několika lety jsme nastoupili na tu cestu paliativní péče. Nejdříve jako nelékařská ambulance, postupně lékařská a jsme rádi, že díky financím Středočeského kraje jsme získali prostředky, abychom zrekonstruovali část patra tohoto interního pavilonu. Věřím, že paliativní péče bude u nás vždy doprovázena i duchovním aspektem. Dokud budu v Příbrami, tak je nemocnice otevřena kolegům ze Svaté Hory,“ řekl v úvodu předseda představenstva ON Příbram MUDr. Stanislav Holobrada.

Paliativní péče je určena pro nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty. Klade si za cíl nabídnout jim co nejvyšší kvalitu života, mírnit bolesti a utrpení, a to vše v prostředí, které se podobá co nejvíce domácímu. Blízkost rodiny a blízkých je naprostou samozřejmostí, a to nepřetržitě 24 hodin denně.

„Jsem poprvé v příbramské nemocnici a o to raději jsem přijal pozvání. Jsem velmi rád, že se to tu podařilo, protože i my jako ministerstvo se snažíme brát paliativní péči jako jednu z priorit. Zhruba 70 procent lidí totiž stále umírá v nemocnicích a podobných zařízení není dostatek. Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podíleli,“ poděkoval ministra zdravotnictví ČR Mgr. Adam Vojtěch. Na jeho slova navázal i radní Středočeského kraje JUDr. Robert Bezděk, který připomněl, že nejdůležitější na všem jsou lidé, kteří projekt a následně novou službu tvoří.

Rekonstrukce za zhruba 30 milionů korun není v Příbrami zdaleka jediná. Ještě v letošním roce by měla začít rekonstrukce pavilonu N a D2 za 300 milionů korun. Ta by měla probíhat v několika etapách v rámci několika následujících let.

Bc. Martin Janota

Specialista pro styk s veřejností

Sledovat nás můžete i na sociální síti Facebook

obrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazek

Sdílet na:

Přeji Vám hezký den, jmenuji se Eva a jsem virtuální asistentka. Ráda Vám poskytnu základní informace o Oblastní nemocnici Příbram. Pokračováním v komunikaci se mnou, vyjadřujete svůj souhlas s Podmínkami používání Chatbota.

Jak Vám mohu pomoci?

Přemýšlím nebo píšu..