Pozor: tento článek již nemusí být aktuální. Poslední aktualizace: 20. 4. 2022 14:08

Člověk a život v příbramské nemocnici

Vydáno: 20. 4. 2022 14:08

Letos už druhá výstava se chystá v galerii Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram. Od 20. dubna až do začátku července budou v galerii nemocnice vystavovat svá díla pod názvem Člověk a život žáci výtvarného obor ZUŠ Příbram na nám T. G. M. v Příbrami pod vedením Magdaleny Kolářové.

Samotná Základní umělecká škola vznikla v roce 1991, žáci v ní mají k dispozici tři obory – hudební, výtvarný a literárně-dramatický. Do každého oboru se žáci přijímají na základě zápisu, který ve škole probíhá každý rok v květnu. Pro výtvarný obor je součástí zápisu kresba postavy, kresba zvířete v zajímavém prostředí, motivační pohovor a ukázka vlastní výtvarné práce přinesená z domova. Nejnižší věk možný pro přijetí do této ZUŠ je pět let. Žáci jsou ve škole zařazeni do skupin podle věku.

Výtvarný obor ZUŠ vede Magdalena Kolářová, která výtvarný obor vyučuje již 27 let. Žáci jsou pod jejím vedením podporováni ve svých individualitách, v ZUŠ se mohou setkat s různorodou výukou a mnoha různými výtvarnými disciplínami a technikami. Největší oblibě se dlouhodobě těší malba akrylem na plátno, výuka zahrnuje také různé grafické techniky jako je například linoryt nebo suchá jehla, používána je také frotáž, koláž, asambláž, malba temperou, kresba pastelem, perokresba, modelování a mnoho dalších. Velice oblíbená je práce v plenéru a land art (tvorba uměleckých děl přímo na přírodních místech).

Žáci, kteří chtějí ve studiu pokračovat na středních nebo i vysokých výtvarných školách jsou Magdalenou Kolářovou dle zájmu individuálně připravováni ke zkouškám. Za řadu let, kdy ZUŠ v Příbrami působí, z ní vzešlo mnoho umělců – architekti, návrháři oděvů, zlatníci, keramici, designéři, tatéři, umělečtí kováři, litci a další zajímavé výtvarné profese.

Své práce žáci každý rok vystavují v rámci zahradní slavnosti, které tato škola pořádá. Žákovské práce jsou i součástí každoročních školních kalendářů.

V nemocnici se můžete těšit například na studie a kresby lidského těla, portréty a zvětšeniny buněk za použití pastelu, temper, perokresby a kresby tužkou.