Pozor: tento článek již nemusí být aktuální. Poslední aktualizace: 5. 11. 2015 00:00

5.11.2015 Nejlepší čeští endokrinochirurgové opět v Příbrami

Vydáno: 5. 11. 2015 00:00

V Oblastní nemocnici Příbram se 5. 11. 2015 konalo čtvrté odborné setkání nejlepších českých endokrinochirurgů, tedy odborníků věnujících se chirurgii štítné žlázy a příštítných tělísek. Podle místa konání se pro něj vžil název Setkání pod Svatou Horou.

Štítná žláza je jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, podílí se na mnoha funkcích. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní orgány). Její hormony se krví dostávají do celého lidského organismu a umožňují jeho správný vývoj a činnost. Štítná žláza je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka, léčí se s ní desítky miliónů lidí. Obvykle jde o hyperfunkci (zvýšenou funkci), nebo hypofunkci štítné žlázy (sníženou funkci), ale také o záněty i nádorová onemocnění..

Dnes již velmi uznávané celorepublikové setkání organizuje pravidelně Chirurgické oddělení nemocnice, které se samo pyšní špičkovým týmem endokrinochirurgů. Ti tu každoročně odoperují stovky pacientů z celé naší země.
„Základní myšlenkou akce Setkání pod Svatou Horou je informovat se vzájemně o novinkách týkajících se onemocnění a léčby štítné žlázy. V minulých letech se scházeli chirurgové zabývající se operacemi štítné žlázy spolu s endokrinology a v diskusích probírali aktuální otázky péče o společné pacienty. Letošní náplň rozšiřuje svůj odborný záběr o pohled dalších oborů, které se na diagnostice a onemocnění štítné žlázy podílejí,“ řekl ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada v úvodním slovu k otevření konference.
Odborný program zahrnoval příspěvky věnované genetice onemocnění štítné žlázy, významu ultrazvuku a metod nukleární medicíny pro diagnostiku jejích onemocnění, možnostem léčby nádorového onemocnění štítné žlázy, operacím štítné žlázy u dětí či pohledu blízkého oboru otolaryngologie (ušní, nosní, krční) na tuto problematiku.
„Prolínání informací z různých odvětví medicíny, avšak týkající se totožného problému -orgánu, je naprosto nezbytné pro komplexní pojetí léčení štítné žlázy. Je dobře, že se daří právě v příbramské nemocnici, kde je chirurgie štítné žlázy na vzestupu, pořádat taková setkání lékařů,“ uzavřel odborný garant konference MUDr. Svatopluk Smutný, který se chirurgii štítné žlázy věnuje mnoho let a patří mezi naše přední odborníky v tomto oboru. Jeho slova s úsměvem doplnila doc. RNDr. Běla Bendlová, CSc., ředitelka Endokrinologického ústavu Praha s tím, že „v krásném městě Příbrami možná v pozdním odpoledni zbude i čas na návštěvu Svaté Hory“.