Sledujte nás:

Cesta: Hlavní strana / Příprava dítěte na vyšetření

Příprava dítěte na vyšetření

Vážení rodiče, dovolili jsme si pro vás připravit několik málo rad, které vycházejí z rad psychologa, ale i z našich zkušeností.
Odběr krve není nic příjemného, ale se správnou přípravou dítěte se dá zvládnout.
Mnozí rodiče váhají, zda mají dítěti říci předem o chystaném odběru krve či jiném zákroku u lékaře. Mají strach z jeho reakcí a z toho, že vystrašené dítě odmítne spolupracovat. Dítě však cítí a tuší, že se děje něco neobvyklého, vidí strach a rozrušení rodičů. Fakt, že jim nikdo nic nevysvětlí, posiluje jejich přesvědčení, že se chystá něco děsivého.
Příprava dítěte před odběrem by proto měla vždy začít přípravou rodiče. Pokud dítěti sdělujete, že půjde na odběr krve myslete na to, že dítě potřebuje cítit z rodiče klid a jistotu a být ujištěno, že se jedná o nejnormálnější věc na světě.
Příprava závisí totiž hlavně na pocitech, které v dítěti převládnou. Dítě je k pocitům velmi vnímavé. S dítětem tedy o odběru mluvte upřímně, klidně a přesvědčivě.

Příprava batolat a dětí předškolního věku:

Je potřeba vycházet z vašich zkušeností a znalosti dítěte, jeho psychické zralosti, věku, předcházejícím zkušenostem. Velkou roli hraje správné načasování přípravy. Malé děti je vhodné jednoduše a krátce informovat až v předvečer nebo ráno v den výkonu. Starší děti potřebují většinou více času na to, aby mohly klást případné otázky. U malých dětí je vhodné omezit se jen na velmi obecné informace a je dobré podpořit slovní vysvětlení hrou, která je v práci s malým dítětem nejvhodnějším komunikačním prostředkem

• Někdy si prostě jen tak hrajte na nemocnici. Ke hře použijte oblíbenou hračku dítěte (plyšáka, panenku), zdravotnické pomůcky (nejlépe z hračkárny, lékárny a nebo můžete klidně improvizovat), vhodné jsou také dětské knížky se zdravotnickou tématikou.
• Podporujte v dětech důvěru ke zdravotnickému personálu a v žádném případě dítě nestrašte doktorem, injekcí nebo odběrem krve v rámci výchovných opatření. Prosím žádné:,,vezmi si bačkorky nebo nastydneš a půjdeme k doktorovi - a ten ti píchne injekci“!
• Vysvětlete mu, co jej čeká při odběru krve
• Ujistěte ho, že při odběru budete s ním.
• Neříkejte dítěti že odběr krve nebolí. Pokud ale budete dlouho mluvit o bolesti a budete ji zdůrazňovat, dítě se začne více bát. Proto raději místo slova bolest použijte příměr třeba ,,štípne to jako komár, vosa“, můžete ho klidně i štípnout, aby mělo představu o tom jak velká to bude bolest.
• Ujistěte dítě, že je normální mít strach z nepříjemného zákroku.
• Starším dětem je dobré vysvětlit důvod odběru, co z krve v laboratoři zjistíme, jak to dále ovlivní léčbu apod.
• Jděte dítěti příkladem: můžete s sebou vzít dítě pokud jdete sami na odběr krve a ukázat mu vlastním chováním, že odběr krve není nic strašného.

Při vlastním odběru :

• Pokud je to trochu možné a není zásadní časová tíseň měli by se všichni zúčastnění pokusit dítě získat k dobrovolné spolupráci.
• Dítě má být před odběrem nalačno, ale dejte mu napít (doporučujeme neperlivou vodu, neslazený čaj 100 -150ml
• Pokud jde dítě na odběr krve z prstu (samotný krevní obraz), dbejte na to, aby mělo dítě teplou ručičku. Usnadňuje a urychluje to odběr.
• Dítě si s sebou na odběr může vzít svou oblíbenou hračku
• Nechte mu alespoň malou možnost ovlivnit dění, může si vybrat např.jestli bude sedět na mamince nebo samo.
• Vždy poctivě řekněte, že vpich jehly trochu štípne-použijte například již zmíněný příměr štípnutí komára.
• Pokuste se odvést pozornost a zaměřit ji na jiný stimul než je strach a bolest. Krátkodobou metodou může být např. ukázat dítěti obrázek na zdi. Důležité je načasování - nezačít moc brzo, ani pozdě (dítě už je ve stresu a nemůže se kvůli strachu soustředit).

Účinnější, ale i těžší je najít strategii, která vydrží po celou dobu odběru např. počítání - to může být zajímavé pro malé děti, které se naučily počítat nebo klidné a tiché vyprávění. Pokud dítě nechce mluvit, nechte ho, ať se soustředí třeba na pomalé dýchání nebo může vší silou mamince mačkat ruku.

• Během zákroku nechte děti vyjádřit jejich emoce. Většina dětí reaguje přiměřeně nepříjemné situaci ( pláč, smlouvání, tiché nadávání, pocukávání tělem a končetinami, komentováním práce sester apod.). Tyto děti je dobré pochválit za jejich snahu se ovládnout.
• Jsou děti, které strach projevují z ,,dospěláckého pohledu“ neadekvátně ( agrese, kopání , plivání nebo nadávání). Prosím pokuste se zachovat klid, dítě napomeňte, ale věřte, že právě tato strategie mu momentálně pomáhá. Teprve po skončení výkonu si v klidu o věci promluvte.
• Nevhodné je s dítětem manipulovat za použití výhrůžek či posměchu, např.: ,,Když budeš křičet, plakat, cukat, všichni tě slyší a budou se ti smát, chováš se jak mimino, kluci nebrečí…..“.
• Prosím důvěřujte našim sestrám v odběrových centrech.

DŮLEŽITÉ kontakty

Infocentrum

318 641 111

NONSTOP

DOSPĚLÍ - POHOTOVOST

318 641 700

PO-PÁ 17:00 - 21:00

SO, NE, svátky 8:00 - 20:00

DĚTI - POHOTOVOST

318 641 050

PO-PÁ 17:00 - 22:00

SO-NE 8:00 - 20:00

ZUBNÍ POHOTOVOST

318 654 705

SO, svátky 8:00 - 14:00

Oblastní nemocnice Příbram, a.s.


Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram I.
IČ: 27085031

ID datové schránky: ngiff9u
e-mail: reditelstvi@onp.cz
© 2003 - 2024 Oblastní nemocnice Příbram, a.s. | Použití webů a OOÚ developed by Internet PB s.r.o. & Smartim

ONLINE
OBJEDNÁNÍ
zde >

infolinka:

318 641 111
Důležité kontakty >