Cesta: Hlavní strana / Oddělení > Neurologické oddělení > Co je lumbální punkce

Neurologické oddělení

Co je lumbální punkce?

Lumbální punkce je výkon umožňující odběr mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Provádí se vpichem jehly do dolní části bederní páteře, kde již není mícha. Vyšetření se provádí během hospitalizace či plánovaně v ambulantní režimu.

Samotná lumbální punkce probíhá obvykle vsedě, za přísně sterilních podmínek, nejčastěji s použitím atraumatické jehly. V nekomplikovaných případech trvá cca 5-10 minut. Jedná se o výkon, který nevyžaduje lokální anestezii. V případě potřeby lze lumbální punkci provádět i vleže na boku.

Obvykle odebíráme cca 10-12 ml mozkomíšního moku, část je zpracována a vyhodnocena v naší laboratoři, část odesíláme na další vyšetření do specializované laboratoře v Praze.
Po provedení lumbální punkce pacient zaujímá polohu vleže na lůžku po dobu 4 hodin (v případě použití klasické jehly 24 hodin). V prvních 30 minutách se doporučuje poloha vleže na břiše, po zbylou dobu libovolná poloha vleže.

Nejčastěji se lumbální punkce provádí při podezření na:
• Infekční zánětlivá onemocnění, např. meningitida, encefalitida apod.
• Autoimunitní zánětlivá onemocnění, např. roztroušená skleróza.
• Krvácení do likvorových cest - subarachnoidální krvácení.
• Neurodegenerativní a nádorová onemocnění.
• Méně často se lumbální punkce provádí při podávání léčivé látky do likvorových cest.

Možná rizika - komplikace doporučeného zdravotního výkonu:
• Bolest v místě vpichu.
• Podráždění nervového kořene provázené vystřelením bolesti do dolní končetiny.
• Napíchnutí drobné žíly s průnikem krve do mozkomíšního moku. Tato komplikace pacienta nijak neohrožuje, může zhoršit hodnocení nálezu v moku.
• Rozvoj tzv. postpunkčního syndromu v důsledku přechodně sníženého množství mozkomíšního moku. Postpunkční syndrom se rozvíjí asi u 2 % pacientů v podobě bolestí hlavy, zvracení, závratí. Příznaky se typicky zhoršují ve vzpřímené poloze, úleva nastává vleže.
Postpunkční potíže se často objevují až odstupem, typicky 2.-4. den po výkonu. Potíže většinou samovolně odezní v průběhu jednoho týdne při dodržení klidového režimu. Vhodná je poloha vleže na rovné podložce (bez polštáře), někdy pomůže zvýšený přísun kofeinu (cocacola, káva, čaj, Acylcoffein). Analgetika ovliní tuto bolest hlavy jen minimálně. Dodržením režimových opatření (tenká atraumatická jehla, ležení po výkonu a dostatek tekutin) lze snížit riziko následných potíží.
• Závažnější komplikace jsou obecně velmi vzácné, jde např. o infekci v místě vpichu či meningitidu.