Textové pole: LP-16 Příprava pacienta před vyšetřením

 

 

 

 

 

Základní pokyny pro pacienty

 

 

Odběr žilní krve

Odběr žilní krve se provádí většinou ráno, obvykle nalačno, protože obsah látek v krevní plazmě v průběhu dne kolísá.Pacient musí být poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, má je pacient vynechat 3 dny před odběrem.

Ráno před odběrem nemá trpět žízní. Je vhodné, napije-li se pacient před odběrem  hořkého čaje nebo vody (1/4l).Pokud nejde o ležícího pacienta, má pacient před odběrem klidně sedět nejméně 15 minut,krev je vhodné odebírat rovněž vsedě, a to v křesle umožňujícím položit pacienta, dojde-li k náhodnému kolapsu. Před odběrem zjistí sestra dotazem, zda pacient dodržel podmínky odběru(nalačno,není-li po námaze). Při vlastním odběru se nemocný vyzve k sevření pěsti, opakované pumpování se však nedoporučuje a provede se odběr krve.

Odběr ranního vzorku moče

Příjem tekutin nemá být během noci nadměrný a pacient má být poučen o nutnosti omytí zevního genitálu vodou bez mýdla (zejména pro možnou falešnou pozitivitu bakteriurie).Použije se vzorek ze středního proudu první ranní moče.U žen je nutno odběr provést mimo období menstruace.

 

 

Sběr moče

Pacient musí být seznámen s technickým postupem při sběru moče.

Během sběru moče je nutné dosáhnout dostatečného objemu moče vhodným a rovnoměrným příjmem tekutin. Za vhodný se považuje takový příjem tekutin, aby se dosáhlo 1500 - 2000 ml moče u dospělého za 24 hodin. To znamená, že na každých 6 hodin sběru moče (kromě noci) vypije pacient asi 3/4 litru tekutin (voda nebo minerální voda).

Pro sběr moče před speciálními analýzami je nutný dietní režim - viz stanovení vanilmandlové a hydroxyindoloctové kyseliny.

 

Stolice na okultní krvácení

Na OKB provádíme test na detekci lidského hemoglobinu.Není třeba předem držet zvláštní dietu,jen 24 hodin před vyšetřováním je třeba vysadit alkohol,aspirin a léky dráždící zažívací ústrojí. Odběr stolice se provede jednou podle  návodu přiloženého ke každé pomůcce.Je nutné vyloučit krvácení z nosu, po extrakci zubu, z dásní, hemeroidů, nevyšetřuje se během a těsně po menzes. Odběr vzorků stolice jednorázový nebo po 3 následující stolice (zpravidla po tři následující dny )