Sledujte nás:

Cesta: Hlavní strana / Co mám dělat když

Co mám dělat, když ... ?

Přinášíme stručný návod, jak se zachovat při obvyklých obtížích, které mohou nastat v životě každého z nás. Mezi nejčastější patří:

Bolest ucha
Především je vhodné tišit bolest, studeným obkladem přes ucho a podáváním analgetik (tablety paracetamolu (např. Paralen nebo Panadol) Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo ušních analgetických kapek (Otobacid) a vyčkat nástupu účinku. Člověk, který bolestí trpí, by měl udržovat správnou polohu, kterou je polosed, nebo sed v předklonu. Doporučováno je i nastříkání nosního spreje (Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin) do nosu a užívání dostatku tekutin. V případě, že potíže trvají, vyhledejte lékaře.


Krvácení z nosu
První řadě je potřeba krvácení zastavit. Pomůže k tomu stisknutí křídel nosu proti sobě po dobu několika minut. Do nosu můžete také vložit smotek vaty, či Gelasponu, namočených v nosních kapkách či nosním spreji (Nasivin, Olynth, Otrivin). Pomoci může také studený obklad na kořen nosu a zátylek. Důležité je si nelehat, ale zůstat v polosedě či předklonu. V případě polohy vleže hrozí zatékání krve do žaludku a následné zvracení. Postižený by si měl vypláchnout ústa vodou ale nic nepolykat. Pokud potíže trvají, vyhledat lékaře.

Bolest v krku
Bolest tište studeným obkladem na krk (Priessnitz), podáváním analgetik v tabletách (Panadol, Paralen, Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo lokálními analgetiky v podobě pastilek a kloktadel. Tablety Panadol a Paralen pomohou také při snižování teploty. Pijte dostatek tekutin a v případě, že potíže potrvají delší dobu, vyhledejte lékařskou péči.

Polknutí cizího tělesa
Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc a v žádném případě nezajídejte polknuté těleso další stravou!

Náhlá porucha sluchu (nedoslýchavost)
Pokud je porucha sluchu provázena pocity nerovnováhy, závratí a pískáním nebo šuměním v uších, vyhledejte včasně lékařskou péči. Pokud je porucha sluchu způsobena nadměrnou sluchovou zátěží (disco, koncert, hlučné stroje), je též doporučováno vyhledat lékařskou péči.

Chrapot
Doporučován je hlasový klid, léky ředící hleny a umožňující jeho vykašlání, dostatek tekutin a zvlhčování vzduchu. Člověk by neměl kouřit a v případě potřeby tišit bolest a eventuálně snižovat teplotu. Pokud jsou obtíže dlouhodobé, měl by vyhledat lékaře.

DŮLEŽITÉ kontakty

Infocentrum

318 641 111

NONSTOP

DOSPĚLÍ - POHOTOVOST

318 641 700

PO-PÁ 17:00 - 21:00

SO, NE, svátky 8:00 - 20:00

DĚTI - POHOTOVOST

318 641 050

PO-PÁ 17:00 - 22:00

SO-NE 8:00 - 20:00

ZUBNÍ POHOTOVOST

318 654 705

SO, svátky 8:00 - 14:00

Oblastní nemocnice Příbram, a.s.


Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram I.
IČ: 27085031

ID datové schránky: ngiff9u
e-mail: reditelstvi@onp.cz
© 2003 - 2024 Oblastní nemocnice Příbram, a.s. | Použití webů a OOÚ developed by Internet PB s.r.o. & Smartim

ONLINE
OBJEDNÁNÍ
zde >

infolinka:

318 641 111
Důležité kontakty >