Sledujte nás:

Cesta: Hlavní strana > Články

AKTUALITY

V příbramské nemocnici se konal seminář o paliativní péči

Seminář vedla MUDr. Irena Závadová.

Podívejte se s námi. Odstranění nádoru na vlastní oči (VIDEO)

Video pro nás natočil štáb studenteské televize GymTV.

Gospely roztančí příbramskou nemocnici již v úterý

Koncert je zcela zdarma.

Paní Jarmila z příbramské LDN oslavila 100. narozeniny

Paní Jarmilu návštěva ředitele nemocnice Stanislava Holobrady velmi potěšila.

Hudebníci svým vystoupením potěšili návštěvníky i pacienty nemocnice

Každému z vystoupení přihlíželo několik desítek diváků.

Příbramská nemocnice se zapojila do celokrajského cvičení a vyzkoušela traumaplán

Během cvičení byl simulován požár výletní lodi. Naše nemocnice ošetřila celkem 12 pacientů.

Příbramská nemocnice otevřela Centrum paliativní péče, první ve Středočeském kraji

Včera odpoledne bylo slavnostně otevřeno Centrum paliativní péče v Oblastní nemocnici Příbram. Události se kromě vedení nemocnice v čele s ředitelem MUDr. Stanislavem H..

Čistotu rukou si zkontrolovali dospěláci i ti nejmenší

5. května se v Oblastní nemocnici v Příbrami uskutečnila akce v rámci Světového dne hygieny rukou.

Příbramská nemocnice přivítala návštěvu z Ruska

Výpravu až z dalekého města Voroněž na jihozápadě Ruska přivítala včera Oblastní nemocnice Příbram v čele s ředitelem MUDr. Stanislavem Holobradou.  Skupina ruských uči..

V příbramské nemocnici zazní klasická hudba

Festival Antonína Dvořáka navštíví v rámci svého programu i Oblastní nemocnici Příbram. Již 23. května zazní na recepci nemocnice a před jejím vchodem klasická hudba v ..

Zdravotní klauni včera rozveselili pacienty na následné péči

Zdravotní klauni v rámci svého turné zavítali během včerejšího odpoledne i do Oblastní nemocnice v Příbrami. Na oddělení následné péče krátce po 14. hodině dorazila skupinka celkem osmi klaunů, která se poté rozdělila na dvojice, které již vyrazily rozdávat radost a smích na jednotlivé pokoje.

Spojení fotografií a básní představuje nová výstava Sňatek můzy a řemesla

Od úterý 4. dubna bude v galerii Oblastní nemocnice Příbram k vidění nová výstava. Do nemocniční galerie znovu vstupuje  mezinárodní organizace FISAIC, která tentokrát ..

Drahlínští hokejisté obdarovali děti hospitalizované v nemocnici

Na sklonku loňského roku uspořádala obec Drahlín 2. ročník exhibičního utkání v ledním hokeji mezi mužstvy „malého“ a „velkého“ Drahlína. Cílem akce, kromě  dobré nál..

Tulipánový měsíc pro onkologicky nemocné

Jako každý rok se i letos v březnu zapojila Oblastní nemocnice Příbram do projektu  neziskové organizace Amélie na podporu pacientů s onkologickým onemocněním. Symbolem..

Vůbec první live-surgery v rámci české gynekologie bylo k vidění 27.ledna v Příbrami

Ve čtvrtek 26. ledna přivítala nemocnice gynekology z dalších nemocnic. V pátek 27. ledna proběhlo v příbramské nemocnici první live-surgery v rámci tohoto oboru

Koláže z koláží v galerii nemocnice

Od pátku 20. ledna je v galerii Gaudii gratia příbramské nemocnice k vidění první letošní výstava. Pod názvem Koláže z koláží tu až do března vystavuje Stanislav Sloup.

Letošním prvním miminkem nemocnice je malý Sebastian. Gratulujeme

Zveme Vás na autogramiádu knihy o historii nemocnice

Nemocnice ke 135 výročí vydává knihu o své historii. V pondělí 19. prosince 2016 se od 16:00 hodin v prostoru knihkupectví Kanzelsberger v OC Skalka uskuteční autogramiáda k..

Zveme Vás na Vánoční koncert nemocnice

Zveme Vás na Vánoční koncert nemocnice v pátek 16.12.2016 od 14:00 hodin v areálu I vestibul hlavní recepce.

Syncare v lékárně

Dne 13.12.2016 od 10:00 do 15:00 proběhne již tradičně zdarma diagnostika pleti od dermokosmetiky značky SYNCARE v prostorách lékárny Oblastní nemocnice Příbram.

Přijďte s námi oslavit 10 let Dobrovolnického centra Oblastní nemocnice Příbram

Dobrovolnické centrum vzniklo v nemocnici v roce 2006. Od prvních nesmělých krůčků na oddělení následné péče došli dobrovolníci až k dnešnímu centru, které se věnuje pa..

Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství

Zveme srdečně pacienty a návštěvníky ON Příbram na Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství, který se koná  10.11. 2016 od 10.00 do 16.00 hodin v Ústavní lékárně O..

Nová rehabilitační péče v příbramské nemocnici

Centrum komplexní rehabilitační péče v příbramské nemocnici rozšiřuje od začátku října letošního roku své služby o nové Oddělení následné rehabilitace. Slavnostní otevření proběhlo 27. 9. 2016 za účasti ředitele nemocnice MUDr. Stanislava Holobrady a hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery. V přestřižení pásky je tentokrát podpořila ikona českého herectví paní Jiřina Bohdalová.

Dobrovolnictví je něco jako katarze

Pohled ženy, která vyměnila byznys za práci pro pacienty v Dobrovolnickém centru příbramské nemocnice. A cítí se naplněná a spokojená.

Stavíme pro Vás novou porodnici

Stavíme pro Vás novou porodnici. Omlouváme se za dočasné ztížení podmínek a hlučnost. Děkujeme za pochopení.

Kadeřábkův den letos ve znamení srdce a cév

10 let JIP interních oborů a 5 let Iktového centra příbramské nemocnice, to jsou dvě výročí pracovišť, která se zabývají diagnostikou a léčbou závažných akutních či život ohrožujících stavů. Při jejich příležitosti se 8. června na letošním 7. ročníku Kadeřábkova dne v Oblastní nemocnici Příbram sešli ti, kteří se v takových závažných případech věnují našemu srdci a mozkovým cévám - tedy kardiologové, neurologové, ale také lékaři specializovaní na léčbu pacientů v kritickém stavu (intenzivisté) či výživoví specialisté. Prestižní celodenní odborný seminář, který již tradičně pořádá jednotka intenzivní péče interních oborů příbramské nemocnice, každým rokem přiláká na dvě stovky účastníků z řad lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu nejen z příbramské nemocnice, ale i z jiných zdravotnických zařízení. Pozvání k přednáškám letos přijali odborníci z pražských pracovišť Nemocnice Na Homolce, VFN, IKEM či FN Motol a FN Královské Vinohrady. 

Nabitý program se ve 4 tematických blocích zabýval problematikou srdeční zástavy, srdečního selhání a poruch srdečního rytmu, problematikou cévní mozkové příhody (CMP) z příčiny nedokrevnosti (ischémie) mozkových tepen, problematikou výživy u kriticky nemocných pacientů a dalšími aspekty poskytování intenzívní péče.

Co přednáška, to vystoupení na slovo vzatých odborníků – v kardiologii  docent MUDr. Vojtěch Melenovský z IKEM, docent MUDr. Jan Bělohlávek z VFN či MUDr. Marek Janotka z Nemocnice Na Homolce, v léčbě mozkových cévních nemocí MUDr. Jiří Neumann z nemocnice v Chomutově a MUDr. Martin Kovář či MUDr. Ladislava Janoušková z Nemocnice Na Homolce. Čestnou přednášku „Současnost a perspektivy intenzívní medicíny“ uvedl nestor českých anesteziologů a intenzivistů prof. MUDr. Karel Cvachovec z FN Motol. Odborníci příbramské nemocnice se v této společnosti rozhodně neztratili a svědčily o tom nejen jejich přednášky, ale i zájem, kterému se od publika těšily.

„Těší nás, že k renomovaným lékařům se řadí i odborníci z naší nemocnice, především primář Neurologického oddělení MUDr. Jaroslav Korsa a vedoucí lékař interní JIP MUDr. Martin Polák“, řekl ředitel ON Příbram MUDr. Stanislav Holobrada. „Naše Iktové centrum s péčí o pacienty s cévní mozkovou příhodou i interní JIP v oblasti péče o pacienty s ohrožujícím onemocněním srdce a cév se mohou bez uzardění řadit k tomu nejlepšímu, co současná medicína nabízí.“
Letos již potřetí předal ředitel nemocnice v průběhu semináře čestné medaile Františka Kadeřábka lékařům příbramské nemocnice, a to emeritní primář interního oddělení  ZÚNZ MUDr. Ondřej Jeřábek, emeritní primář chirurgie MUDr. Vladimír Horák, emeritní primář oddělení nukleární medicíny MUDr. Jan Šantora, emeritní primář rehabilitačního oddělení MUDr. Josef Prágr a první staniční sestra nové JIP interních oborů Štěpánka Černá.

„Tradici Kadeřábkových dnů jsme obnovili před 8 lety na počest doktora Františka Kadeřábka, lékaře a prvního primáře Interního oddělení v příbramské nemocnici“, komentuje ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada a pokračuje: „Doktor Kadeřábek stál u zrodu první interní jednotky intenzívní péče v nemocnicích okresního typu a byl velmi uznávanou osobností jak mezi lékaři, tak mezi pacienty. Medailí jsou proto na jeho památku oceňováni lékaři příbramské nemocnice, kteří se významně zasloužili o rozvoj nemocnice“.


Zeptali jsme se MUDr. Martina Poláka, odborného garanta semináře:


Pane doktore, jakou péči poskytujete na jednotce intenzivní péče?

Na JIP hospitalizujeme pacienty se selháním, poruchami nebo ohrožením životních funkcí.
Jsou zde pacienti s onemocněním kardiovaskulárního systému, jako jsou například akutní srdeční selhání, akutní arytmie, akutní koronární syndrom a jiné. Přijímáme  pacienty s  těžkými metabolickými poruchami, pacienty s akutními onemocněními trávicího traktu (krvácení, akutní zánět slinivky břišní onemocnění žlučových cest), závažnými plicními onemocněními (zápal plic, dechová nedostatečnost) či akutním postižením mozku – především s diagnózou cévní mozkové příhody. Naše péče je takzvaně multioborová, to znamená, že pečujeme o pacienty i jiných odborností, především v tom případě, kdy pacient má onemocnění, které vyžaduje intenzivní péči interního charakteru. Jsou k nám tedy přijímáni i pacienti po velkých ortopedických či jiných chirurgických výkonech, pacientky po porodu, ale i onkologičtí pacienti. V rámci JIP také provádíme některé výkony, jako implantace kardiostimulátorů nebo zajištění dlouhodobých žilních vstupů. JIP je také centrem pro léčebnou výživu. Tyto naše aktivity se samozřejmě neobejdou bez spolupráce s lékaři dalších odborností.


Kteří to jsou?

V rámci Iktového centra nemocnice například velmi úzce spolupracujeme s neurologickým oddělením na diagnostice a léčbě iktů neboli cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Statut Iktového centra uděluje ministerstvo zdravotnictví ČR vybraným nemocnicím, které splňují odborné podmínky pro poskytování moderní péče o pacienty s mrtvicí. V tomto směru je Iktové centrum příbramské nemocnice již od roku 2012 součástí sítě těchto center v rámci ČR.
Naše dříve uvedené aktivity se samozřejmě neobejdou bez spolupráce s dalšími odbornostmi, včetně intervenčních angiologů, endoskopistů, chirurgů a komplementu, především biochemického, hematologického, mikrobiologického oddělení nebo oddělení zobrazovacích metod. Je také nutné zmínit spolupráci s vyššími pracovišti – NNH, VFN, IKEM, FN Motol, ÚVN a oddělením hrudní chirurgie TN.


Vy sám pracujete v příbramské nemocnici 30 let. Co byste popřál svým kolegům a co svým pacientům?

Přeji svým kolegům, aby měli štěstí na své učitele. Já jsem měl v životě velké štěstí na své učitele a považuji to za jednu z nejdůležitějších věcí v profesním životě. Nechci na nikoho zapomenout, ale moje velké díky patří hlavně paní Dr. Holečkové a prim. Dr. Šírkovi – ti mě přivedli k oboru, kterým se zabývám dodnes, tedy ke kardiologii a intenzivní medicíně. Nesmím zapomenout ani na sestřičky, od kterých jsem se naučil mnoho praktických věcí – bez nich totiž naše práce není možná. Pacientům samozřejmě přeji hlavně zdraví, a pokud potřebují naši pomoc, pak slušné, vzdělané a chápající zdravotníky, kteří jim a jejich rodinným příslušníkům pomohou zvládnout jejich obtíže. 


                          MUDr. Martin Polák ve svém „království“Jubilejní desáté pediatrické dny


2.-3. června 2016 se ve Sporthotelu Trhovky na Orlické přehradě konaly jubilejní 10. Podbrdské pediatrické dny. Tradičního dvoudenního odborného semináře, které již desátým rokem organizuje Dětské oddělení Oblastní nemocnice Příbram, se vždy účastní okolo stovky dětských lékařů ze středočeských nemocnic, fakultních nemocnic v Praze a praktických lékařů pro děti a dorost z ambulantní sféry. Letos mezi nimi byli odborníci z nemocnic v Příbrami, Mladé Boleslavi, Kolína, Hořovic, Benešova, ale také třeba lékaři ze Strakonic a Tábora. Z renomovaných pražských klinik přijeli přednášet dětští specialisté z FN Motol, VFN, Thomayerovy nemocnice a nemocnice Bulovka. „Dětská medicína má svá specifika, a to jak v oblasti lékařské a ošetřovatelské péče, tak v oblasti psychologické, sociální i právní.  Nemoc dítěte je vždy zátěžovou situací pro celou rodinu a  dítě i rodiče tento stav prožívají více emočně než u dospělých“, říká primář Dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Pavel Marček, odborný garant semináře.

Lékaři si letos vyslechli a vyměnili zkušenosti z léčby dětských pacientů s nemocemi zažívacího ústrojí, s alergickými reakcemi a poruchami imunitního systému či poruchami příjmu potravin. Zaměřili se také na problematiku akutních stavů a psychiatrických onemocnění v dětském lékařství. Zajímavá témata se skrývala pod názvy přednášek, například „Proč Honzíkovi není náhle rozumět“, „Hořovické sushi“ „Asi na ní něco leze“ či „Co jiného se dalo čekat“.

„Máme radost, že se nám daří organizace tak úspěšného setkání dětských lékařů, kde se nejen seznámí se zajímavými případy dětských pacientů a jejich léčby a s novinkami v moderních postupech, ale mohou se vzájemně setkat, vyměnit si neformálně zkušenosti z praxe či konzultovat některé případy svých pacientů. Letošní setkání má bohatou účast, výborný odborný program i krásné počasí a my už diskutujeme o tématech příštího roku. S našimi kolegy se budeme těšit na shledanou“, zhodnotil MUDr. Stanislav Holobrada, ředitel Oblastní nemocnice Příbram.

ZEPTALI JSME SE MUDr. PAVLA MARČEKA:
1.    Pane primáři, jak byste charakterizoval tento každoroční odborný seminář? Co je jeho smyslem?
Pediatrické podbrdské dny  jsou setkáním  pracovníků dětských oddělení a  ordinací praktických lékařů ze středočeského kraje a dětských oddělení  některých mimokrajských nemocnic. Smyslem setkání  je formou odborných sdělení a kazuistik se  seznámit  s prací  jiných dětských oddělení, zajímavými případy, s kterými se v poslední době setkali .

2.    Jaká jsou hlavní témata letošního ročníku?
Hlavními tématy letošních Podbrdských pediatrických dnů jsou  gastroenterologie a dětská psychiatrie.

3.    Co byste jako hlavní garant a organizátor semináře chtěl zdůraznit  při příležitosti jeho 10. výročí?
Desátý ročník je známkou toho, že se tato akce setkala s jasným pozitivním ohlasem a každoroční  větší  účast nám přidělává radost ale i samozřejmě i jistou starost.

4.    Máte nějaká hodnocení či zpětné vazby od přednášejících a účastníků?
Z mnoha stran slyším při ukončení jednoho ročníku , že se všichni těší již na další ročník, což je pro nás jednoznačně  hnací motor k pokračování . Také přednášející se zvláště v současných  již reprezentativních podmínkách  kongresového  centra  při  Sporthotelu Trhovky cítí dle jejich slov velmi příjemně.  Zvláště všem, zdá se ,  vyhovuje výrazná neformálnost této akce.

5.    Proč je dětské lékařství samostatný obor? Nemohou děti léčit lékaři pro dospělé? Jaká má dětská medicína specifika?
Dítě  není  zmenšený dospělý člověk,  má své specifické zvláštnosti dané vývojem, má své  nemoci , které se v dospělém věku nevyskytují. Mimo to až do  batolecího věku pracuje dětský lékař bez možnosti  zeptat se pacienta co jej bolí, v té chvíli samozřejmě vystupuje  do popředí při stanovení správné diagnózy mimo odborných znalostí i jeho zkušenost a praxe. Proto většina lékařů pro dospělé se vyšetřování kojenců a malých batolat bojí.

6.    Kdybyste se dnes měl znovu rozhodnout, byla by to zase pediatrie?
My pediatři máme stejně jako učitelé to štěstí, že se zabýváme lidským jedincem na začátku jeho života a jsme ušetřeni  (až na vzácné výjimky) jeho smutných konců. Pediatrie je pro schopnost dětí se rychle uzdravovat  velmi optimistický obor (opět až na vzácné výjimky)  a protože je jinak v naší společnosti optimismu poskrovnu,  nelze než mít tento obor rád.     


                                   Primář MUDr. Pavel Marček a jeho tým

Tradiční jarní koncert je tu !

Ve čtvrtek 2. června 2016 od 17:00 hodin pořádá Oblastní nemocnice Příbram v parkovém prostoru před vstupem do hlavní budovy nemocnice v areálu 1 tradiční Jarní koncert v podání oblíbeného sboru MARANATHA GOSPEL CHOIR. Maranatha Gospel Choir je pěvecké uskupení hudebníků a zpěváků, v jejichž repertoáru jsou gospelové písně. Od roku 2005, kdy soubor vznikl, aktivně vystupuje po celé České republice i v zahraničí. Soubor patří mezi největší gospelové sbory v Čechách, vystupuje však také v menších formách do patnácti zpěváků. V příbramské nemocnici se na něj můžeme těšit již pošesté. Členové souboru Maranatha Gospel Choir se vzdali nároku na honorář, proto Vám můžeme nabídnout vstupné zdarma. Těšíme se na Vaši účast a doufáme, že Vám i letošní Jarní koncert v příbramské nemocnici přinese příjemný zážitek. V nepříznivém počasí se koncert přesune do konferenčního sálu nemocnice, pavilon C, 4.patro. MUDr. Stanislav Holobrada ředitel Oblastní nemocnice Příbram, a.s.

Oslava 135 let trvání příbramské nemocnice

Středočeský den zdraví v Oblastní nemocnici Příbram 
připomněl 135. výročí jejího založení


Pečujeme o Vás 135 let. Tak znělo heslo oslav výročí založení nemocnice v Příbrami, které včera proběhly v rámci Středočeského dne zdraví. Nemocnice akci uspořádala ve spolupráci se Středočeským krajem v příbramském centru na Náměstí T.G. Masaryka. Bohatý program na hlavním pódiu i řada stánků, informujících o práci nemocnice i o zdravotní prevenci, přitáhly v době od 11 do 17 hodin odhadem okolo tisíce návštěvníků.

Všeobecná nemocnice v Příbrami byla založena 1. srpna 1881 a její historii byl samozřejmě věnován jeden ze stánků. Staré fotografie připomněly začátky nemocniční péče v Příbrami a tak jsme mohli vidět, jak vypadala budova nemocnice, operační sály nebo nemocniční prádelna či kde byla kdysi lékárna. Ty novější pak ukázaly období zahájení přestavby a dostavby budov areálu na počátku 21. století. Aktuální snímky nových moderních prostor jednotlivých oddělení ukázaly, že Oblastní nemocnice Příbram poskytuje svým pacientům opravdu vysoký standard péče, co do prostředí, tak do vybavení pracovišť.

Jediné, co fotografie nemohly dosvědčit, byl třetí rozměr péče, totiž lidskost a přátelskost příbramských zdravotníků. Ta ale byla cítit na celém náměstí a u každého stánku, v němž svou práci představovala jednotlivá oddělení. Do této atmosféry dobře zapadal i anděl, který se procházel mezi návštěvníky a rozdával letáčky s informacemi o domácí péči Andělka. Tu příbramská nemocnice letos nově otevřela, aby svým pacientům zkrátila pobyt v nemocnici a umožnila doléčení v domácím prostředí.

„Vítáme Vás a pojďte s námi slavit! Příbramská nemocnice udělala v posledních letech obrovský skok dopředu a věřím, že to naši pacienti oceňují“, řekl na úvod oslav ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada, který zábavně-naučný program zahájil spolu se starostou města Příbrami Jindřichem Vařekou. Po nich se již postupně na pódiu za skvělého moderování Honzy Musila střídali v krátkých rozhovorech lékaři jednotlivých oddělení, představitelé vedení nemocnice, ale také další hosté, ať už zástupci Střední zdravotnické školy nebo Záchranné služby Středočeského kraje.

O tom, co lidé mohou udělat pro zdraví svého srdce a cév si s moderátorem na pódiu povídal MUDr. Martin Polák, vedoucí lékař Jednotky intenzivní péče interních oborů. Do stánku Kardiovaskulární prevence však lidi nějak zvlášť lákat nemusel. Zájemci o měření hladin cholesterolu a cukru v krvi, o zjištění hodnot jejich krevního tlaku či o konzultaci s nutriční terapeutkou tvořili u stánku stále frontu. Primář Interního oddělení MUDr. Ing. Filip Závada, PhD. zase s Honzou Musilem probral endoskopická vyšetření a především kolonoskopii, potřebnou pro prevenci nádorového onemocnění tlustého střeva. Jak to v lidském střevě vypadá a co vše může střevní stěnu postihnout, si zájemci mohli prohlédnout v průchozí velké nafukovací maketě střeva, kterou na akci nemocnici zapůjčil spolek Onkomaják. S primářem Urologického oddělení MUDr. Pavlem Hankem probral Honza Musil moderní léčbu nemocí močového ústrojí i nádorů prostaty a varlat u mužů, ale řeč se dostala i na to, co pan primář rád vaří. Návštěvníci se z úst chirurga MUDr. Svatopluka Smutného, který vůbec nebyl smutný, dozvěděli, co umí příbramská nemocnice udělat pro lidi s problémy se štítnou žlázou, od jeho kolegy MUDr. Klimenta pak o šetrné a moderní léčbě křečových žil, kterou v nemocnici provádí. Hosta na pódiu – MUDr. Taťánu Glosovou - měla i porodnice, která nyní prochází velkou stavební rekonstrukcí a po jejím skončení na podzim čeká na nastávající maminky a rodičky zbrusu nový komplex moderních porodních sálů a šestinedělí.

„Na této akci nám jde především o to, aby si její návštěvníci uvědomili hodnotu svého zdraví, aby o něm víc začali přemýšlet. A také aby věděli, že k nám mohou přijít, když pro své zdraví chtějí něco udělat,“ vysvětlila Mgr. Ivana Králíčková, manažerka ošetřovatelské péče Oblastní nemocnice Příbram. Podle ní lidé často nemocnici vnímají jen jako místo, kam směřují pacienti s akutními zdravotními potížemi. „Už méně ale vědí o tom, že jim můžeme například v lékárně nabídnout různé poradenství, že jim mohou být k dispozici nutriční terapeutky, naše nová domácí péče nebo třeba odlehčovací lůžka pro dočasnou péči o chronicky nemocné členy jejich rodin,“ dodala Mgr. Králíčková.

Vystoupení zdravotníků ale nebyla zdaleka jedinou náplní programu. Velkou pozornost, ať už na pódiu nebo poté ve stánku přitáhli tři psi, které přivedla canisterapeutka Monika Posekaná. Lidé se od velké bílé Amandy, od menšího Káji ani od štěněte kolie Bony nemohli odtrhnout. A pejsci snášeli neustálou pozornost stejně radostně, jako když s nimi paní Posekaná pravidelně navštěvuje dětské oddělení, LDN nebo oddělení ošetřovatelské péče příbramské nemocnice. Vítaným zpestřením především pro děti, ale nejen pro ně, byl také stánek Zdravotních klaunů nebo program zaměřený na bezpečnost v dopravě. Návštěvníci si mohli prohlédnout také vybavení sanitky, nebo se dozvědět něco o tom, jak by mohli nemocnici pomáhat jako dobrovolníci.

Kromě povídání zněla náměstím během oslav také hudba. Nadšený potlesk sklidila po svém krátkém koncertu Bára Basiková. Originální bylo vystoupení dívek z aerobiku Sportklubu Milín, které během odpoledne pod vedením Šárky Nosákovcové třikrát zatančily sestavu „Myjeme si ruce.“ Zvaly tím návštěvníky k dalšímu ze stánků, zaměřenému na správnou hygienu rukou. Ta je klíčová pro zabránění přenosu infekcí mezi pacienty v nemocnici.

Na závěr odpoledne proběhlo slosování speciálních lístků, na něž lidé při obcházení informačních stánků sbírali razítka. Hlavní cenou byl přístroj Soda Stream k výrobě domácí sodovky, který si odnesla spokojená výherkyně. Závěr odpoledne patřil příbramským hudebníkům – skupinám Přelet M.S. a Bylo nás šest, kterým ke koncertu nakonec posvítilo i sluníčko.Podívejte se na  fotoreportáž >>

Podívejte se na  leták >>Další informace:

Jitka Kalousková
Referent PR
Oblastní nemocnice Příbram
jitka.kalouskova@onp.cz
Tel.: 318 641 127


Změna provozu porodnice a Babyboxu.

Z důvodu probíhajících stavebních rekonstrukcí na Gynekologicko-porodnickém oddělení bude v období od 21. 5. – 29. 5. 2016 včetně omezen provoz porodních sálů a nebude v provozu Babybox. Ten bude zprovozněn 30.5.2016.
V této době budeme samozřejmě provádět neodkladné porody a přijímat rodičky a těhotné, které jsou rizikové pro jakýkoli další transport do jiné nemocnice.
V návaznosti na tuto situaci bude v době od 28.5 do 29.5. 2016 uzavřeno oddělení šestinedělí. Pacientky po porodu budou hospitalizovány na Gynekologickém oddělení.
Po uvedeném období bude provoz obnoven v obvyklém režimu.
Omlouváme se za dočasné ztížení podmínek a těšíme se spolu s Vámi na novou porodnici.
 
MUDr. Petr Chudáček
Primář Gynekologicko-porodnického oddělení 

Světový den hygieny rukou v režii příbramské nemocnice

Podívejte se na  fotoreportáž >>Pacienty, návštěvníky, hospitalizované pacienty i samotné zaměstnance Oblastní nemocnice Příbram dnes oslovil tým sester pro kontrolu infekcí během osvětové akce, pořádané v nemocnici tradičně při příležitosti Světového dne hygieny rukou. Ten každoročně připadá na 5. května a jako projekt Světové zdravotnické organizace se připomíná všude na světě. V příbramské nemocnici probíhal vzdělávací program od 9 hodin ráno do 14 hodin odpoledne na několika místech. Jeho cílem bylo upozornit na nutnost správného mytí a dezinfekce rukou, jejichž prostřednictvím by jinak snadno mohly být přenášeny nebezpečné infekce.

Na to, že se o mnoha chorobách mluví jako o „nemocech špinavých rukou“, upozornil hned na začátku akce ředitel Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislav Holobrada, který přišel pozdravit tým sester pro kontrolu infekcí a poděkovat jim za jejich aktivní účast na celém programu. Poté již zájemci ve vstupní hale nemocnice dostali možnost prověřit si na speciálním přístroji to, jak dobře si umí vydezinfikovat ruce. Po potření fluorescenční dezinfekcí a vložení rukou do přístroje mohli jasně vidět svítící místa kůže, zbavená patogenů, zatímco tmavé části rukou svědčily o tom, že na ně se dezinfekce nedostala a mohou tedy být nadále kontaminovány možnými původci infekcí.

„Správné mytí rukou a jejich následná dezinfekce je jedním z nejlehčích způsobů, jak se kdekoliv vyhnout mnoha přenosným onemocněním, až 80% procent všech infekčních onemocnění se totiž přenáší na rukou “ zdůrazňuje vedoucí sestra týmu Oblastní nemocnice Příbram Petra Zívalová. Infekční viry či bakterie mohou být přenášeny na rukou kohokoliv – pacientů, zdravotníků i návštěv, které přicházejí za svými nemocnými blízkými. Hospitalizovaní pacienti jsou přitom nejvíce ohroženou skupinou, protože infekce, získané během pobytu v nemocnici, značně prodlužují léčbu, dobu hospitalizace a mohou i vážně ohrozit život pacienta. Právě kvůli zvyšování bezpečnosti pacientů Světová zdravotnická organizace věnuje hygieně rukou jeden z dnů v roce a vyhlásila i soutěž o nejlepší osvětový projekt, do něhož se příbramská nemocnice zapojila. 
Během dnešního  Světového dne hygieny rukou se návštěvníci Oblastní nemocnice dozvídali informace o tom, jak má vypadat správný postup mytí rukou, k čemu slouží dezinfekce, jakým nemocem lze takto předejít či kde si lze ruce naopak nejsnadněji kontaminovat. Několik týmů sestřiček, doplněných dobrovolníky nemocnice a studentkami příbramské SZŠ VOŠ, pracovalo v prostorách hlavní vstupní haly s recepcí,  v ambulantních čekárnách i na lůžkových odděleních. Navštívily tak třeba hospitalizované pacienty na odděleních ortopedie, rehabilitace, neurologie a novorozenecké. Tady mají maminky tradičně velký zájem o informace, jak chránit zdraví svých dětí.  Sestřičky přišly i na Dětské oddělení, kam je doprovodili dobrovolníci nemocnice s pejsky, aby současně poskytli malým pacientům canisterapii. No a po ní se přece musí umýt ruce!

Během přestávky na oběd si čistotu vlastních rukou mohli ověřit i samotní zaměstnanci nemocnice, protože se epidemiologické sestry přesunuly i s přístrojem, kontrolujícím správnou dezinfekci rukou, k nemocniční jídelně.  Toto téma je samozřejmě v Oblastní nemocnici Příbram aktuální nejen o Světovém dni hygieny rukou. „Dodržování hygieny rukou je stále kontrolováno vnitřními audity a pravidelnými mikrobiologickými stěry z rukou personálu a z prostředí,“ dodává Petra Zívalová.

Dneškem ale akce nekončí. Pokračovat bude až do úterý 10. května několika návštěvami týmu sester v některých mateřských školkách a prvních třídách ZŠ. Pro nejmenší děti jsou připraveny dárky, pohádka o bacilech Zlostnících a také „Diplomy za čisté ručičky“.
Jitka Kalousková
Referent PR
Oblastní nemocnice Příbram
jitka.kalouskova@onp.cz
Tel.: 318 641 127


Jaro přivítala příbramská nemocnice hudbou

Vstupní halou pavilonu C v příbramské nemocnici zněla 4. května hudba. Přicházející pacienti vstupovali lehce udiveni, po chvíli se však zaposlouchali do tónů stejně, jako ti přítomní. Co se tu dělo? V rámci 48. ročníku festivalu Antonína Dvořáka se 4. května 2016 konal DEN S ANTONÍNEM DVOŘÁKEM, kdy po Příbrami zněla klasická hudba na různých místech – na náměstí T.G. Masaryka, v Pražské ulici i na Svaté Hoře. Celý den začínal dvěma koncerty právě v příbramské nemocnici v 9 a v 11 hodin. Pacientům i návštěvníkům pro radost hráli žáci zobcové a příčné flétny ze ZUŠ A. Dvořáka, smyčcový soubor ze ZUŠ T. G.Masaryka a smyčcové kvarteto Hanse Krásy, které se může pochlubit účastí a oceněním na různých mezinárodních hudebních festivalech včetně Pražského jara. Koncert moderoval svým příjemným hlasem herec příbramského divadla Lukáš Typlt. Děkujeme za krásný koncert a těšíme se někdy příště na shledanou. MUDr. Stanislav Holobrada Ředitel ON Příbram         

< 1 2 3 4 5 ..8 > >>

DŮLEŽITÉ kontakty

Infocentrum

318 641 111

NONSTOP

DOSPĚLÍ - POHOTOVOST

318 641 700

RECEPCE

NONSTOP

DĚTI - POHOTOVOST

318 641 380

PO-PÁ 17:00 - 22:00

SO-NE 8:00 - 20:00

ZUBNÍ POHOTOVOST

318 654 705

SO-NE 8:00 - 14:00

HLAVNÍ RECEPCE

318 641 700

NONSTOP

Oblastní nemocnice Příbram, a.s.


Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram I.
IČ: 27085031

ID datové schránky: ngiff9u
e-mail: reditelstvi@onp.cz
© 2003 - 2018 Oblastní nemocnice Příbram, a.s. | Použití webů a OOÚ developed by Internet PB s.r.o. & Smartim
infolinka:

318 641 111
Důležité kontakty >