Cesta: Hlavní strana > Články > Vůbec první live-surgery v rámci české gynekologie bylo k vidění 27.ledna v Příbrami

Pozor: tento článek již nemusí být aktuální. Poslední aktualizace: 27. 1. 2017 13:00

Vydáno: 27. 1. 2017 13:00

Gynekologicko-porodnické oddělení Oblastní nemocnice Příbram uspořádalo 26. a 27. ledna  pod záštitou Sekce gynekologické endoskopie České gynekologicko-porodnické společnosti dvoudenní Kurz specializované laparoskopické operativy, na který přijali pozvání lékaři mnoha českých nemocnic (Praha, Pardubice, České Budějovice, Uherské Hradiště, Hradec Králové a další).

V rámci semináře bylo vůbec poprvé v České republice v rámci tohoto oboru  použito live-surgery, tedy on-line přenos z operačního sálu do sálu přednáškového, v tzv. 4K rozlišení (kvalitativně převyšuje i rozlišení HD).

Na operačním sále se postupně vystřídaly 3 týmy, které provedly 3 různé operační zákroky. Na druhé straně, tedy v přednáškovém sále, sledovali průběh operací on-line jejich kolegové. Přenášel se obraz i zvuk, lékaři tak spolu mohli navzájem komunikovat.

Pro seminář byly vybrány tři různé operační zákroky:
Totální laparoskopická hysterektomie (laparoskopicky provedené odstranění dělohy)
bez použití jiné metody než laparoskopie včetně nitrobřišního šití. Takto provedená operace znamená pro pacientku zejména méně bolesti, menší  invazivitu, nižší krevní ztrátu a rychlejší hojení.

Myomektomie (odstranění myomu při zachování dělohy)
Dnešní medicína umožňuje odstranit myom někdy až do velikosti 10 cm jeho průměru při zachování dělohy, laparoskopicky provedený zákrok pak sebou nese stejné bonusy jako u první zmíněné operace.

Laparoskopická sakrokolpopexe (závěs pochvy pomocí síťky pro sestup pánevních orgánů)
Tento způsob řešení potíží, kterými trpí mnoho žen, je vhodný i pro pacientky mladšího věku. Jedná se o moderní postup operační léčby sestupu dělohy a pochvy. Jde o novinku posledních dvou let.

Myomektomii provedl Doc. MUDr. Michal Mára odborník na tuto problematiku. Hysterektomii a sakrokolpopexi operoval primář gynekologicko-porodnického oddělení ON Příbram MUDr. Petr Chudáček, asistovali lékaři z gynekologického oddělení.

MUDr. Stanislav Holobrada
ředitel Oblastní nemocnice Příbram