Sledujte nás:

Cesta: Hlavní strana > Články

AKTUALITY

Zdravotní klauni přinesli radost do LDN příbramské nemocnice

Pondělní odpoledne 25. 4. 2016 se v léčebně dlouhodobě nemocných Oblastní nemocnice Příbram odehrávalo ve znamení smíchu a dobré nálady. Na návštěvě za seniory tu totiž byli zdravotní klauni a věřte, že to stálo za to. Přijďte k nám zase!!!

Zdravotní klaun, o.p.s., letos slaví 15 let od svého založení a oslavy proběhají vcelku netradičně. Týmy zdravotních klaunů vyráží do 15 zdravotnických zařízení po celé republice, aby svou návštěvou potěšili ty, za kterými nemohou docházet pravidelně. 
 
Celkem 86 zdravotních klaunů v současné době pravidelně navštěvuje 64 dětských oddělení nemocnic a 7 domovů pro seniory po celé republice, o klaunské návštěvy má však zájem dalších více než 50 zařízení, které organizace musí s ohledem na lidské a finanční kapacity odmítat. V rámci oslav se proto rozhodli pod heslem - „my slavíme, ale dárky vezeme vám“ – navštívit 15 takovýchto zařízení a potěšit je dvouhodinovou klaunskou návštěvou. Ta v léčebně dlouhodobě nemocných pacientů příbramské nemocnice v areálu na Zdaboři se konala právě včera. A tady se na ni můžete podívat.

   

    

    
 
Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství

Zveme srdečně pacienty a návštěvníky ON Příbram na Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství, který se koná  27.4. 2016 od 10.00 do 15.00 hodin v Ústavní lékárně ON Příbram. Trpíte vypadáváním vlasů, nadměrnou tvorbou lupů nebo máte problém s mastnými vlasy? Hledáte jedinečnou péči pro svou pokožku, která dennodenně trpí stresem, vlivy nepříznivého počasí a dalšími náročnými okamžiky? Trápí Vás suchá či příliš pigmentovaná pleť nebo se chcete dozvědět, jak účinně bojovat s příznaky stárnoucí pokožky? Přijďte se zdarma poradit se specialistou renomovaných firem AVENE a DUCRAY o vhodné péči o Vaši pleť a vlasy. Poskytne Vám rady pro ošetřování pleti a vlasů včetně diagnostiky pleti. Na místě si budete moci zakoupit také přípravky těchto firem z oblasti dermokosmetiky a vlasové péče. Těšíme se na Vás 27. dubna 2016 v lékárně ON Příbram. Neváhejte a navštivte nás.

Patron Andělky Pavel Nový: Nemocnici mám co vracet

Když jej prý oslovili lidé z nemocnice, s nabízeným patronátem neváhal ze známých důvodů. „Docela dlouho jsem si v Příbrami poležel a taky tady poprvé umřel a znovu se narodil," vrací se herec se sobě vlastním humorem k západonilské horečce, kterou si před lety přivezl z dovolené. „Mám nemocnici co vracet. A taky si moc dobře pamatuji, když jsme se s manželkou střídali při péči o matku, jak to bylo složité a časově náročné. Taková péče v domácím prostředí je nenahraditelná. Doma je prostě doma, " vysvětluje, proč kývl na patronát Andělky. ANDĚLKA Domácí péče Oblastní nemocnice Příbram     Hledáte služby domácí zdravotní péče? Chcete zkrátit pobyt v nemocnici a doléčit se v domácím prostředí? Nabízíme Vám profesionální služby domácí zdravotní péče. Domácí péče Andělka •    Zajišťuje odbornou zdravotní péči profesionálními zdravotníky •    Přijede za vámi domů a zajistí odborné úkony dle předem dohodnutého rozsahu •    Pomůže radou i odbornou péčí •    Po dohodě zajistí také nadstandardní služby napříč obory Služby domácí péče Andělka •    Jsou určeny klientům všech věkových skupin včetně dětí •    Jsou poskytovány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu dle indikace lékaře •    Jsou zajišťovány v Příbrami a okolí do 25 km Domácí péči Andělka indikuje •    Ošetřující lékař v nemocnici na 2 týdny po propuštění •    Praktický lékař na dobu několika týdnů Úhrada domácí péče Andělka •    Standardní péče je hrazena ze zdravotního pojištění klienta. Nadstandardní služby dle ceníku. Obracejte se na nás s Vašimi dotazy na domácí péči, rádi Vám odpovíme.        ANDĚLKA Domácí péče Tel.: 318 641 391 Mobil: 725 572 778 e-mail: domaci.pece@onp.cz Úřední hodiny: Po – pá: 13.00 – 15.00 Adresa: Oblastní nemocnice Příbram Areál 1 Gen. R. Tesaříka 80 Příbram 1 Vrchní sestra Michaela Kopcová Poskytované služby >> Ceník nadstandarních služeb >>

Diagnostika pleti zdarma

Ústavní lékárna Oblastní nemocnice Příbram zve srdečně všechny zájemce z řad pacientů i veřejnosti na předváděcí akci kosmetické firmy SYNCARE. Akce se koná dne 12. 4. 2016  od 10 – 15.00 hodin v prostorách lékárny a zahrnuje diagnostiku pleti od firmy SYNCARE zdarma.  Firma SYNCARE vyrábí profesionální kosmetiku a dermokosmetiku pro kosmetické salony, lékárny a lékaře. Vyškolená specialistka Vám určí pomocí speciálních sond hydrataci pleti a množství jejího povrchového mazu. Dále vyhodnotí SPF kůže a stanoví, jak vaše pokožka dokáže udržovat optimální vlhkost. Těšíme se na Vaši návštěvu. Ústavní lékárna Oblastní nemocnice Příbram

Tulipánová onkologie v nemocnici

Na oknech Onkologického oddělení příbramské nemocnice „kvetou“ již nyní pestrobarevné tulipány. Příbramská nemocnice se tak zapojila do akce Tulipánový měsíc, kterou již několikátý rok pořádá nezisková organizace Amélie na podporu onkologicky nemocných. Dobrovolnické centrum příbramské nemocnice s Amélií dlouho spolupracuje a každoročně Tulipánový měsíc v nemocnici zajišťuje.
 
Akce, při které se každoročně zdobí ambulantní i lůžková oddělení pro onkologicky nemocné pacienty, má svůj význam jak ve zpříjemnění prostředí, ale také ve vyjádření solidarity a podpory právě pro lidi s tímto onemocněním. Tradičně se v březnu zdobí oddělení obrázky tulipánů jako symbolu jara, ale i naděje na vítězství v boji se zákeřnou nemocí.

Dobrovolníci v příbramské nemocnici se v průběhu února postarali o takovou propagaci akce, že na začátku března se v kanceláři Dobrovolnického centra sešlo několik set obrázků tulipánů, znázorněných nejrůznějšími výtvarnými technikami. „Chtěli bychom zde poděkovat zúčastněným školám, organizacím i jednotlivcům bez nichž by se akce nedala v takovém rozsahu vůbec uskutečnit. Onkologie teď září barvami, je veselá a velmi „tulipánová““, usmívá se Monika Ciklerová, koordinátorka Dobrovolnického centra příbramské nemocnice. „Další množství tulipánů, které se už na toto oddělení nevešlo, udělá radost pacientům na oddělení LDN a ošetřovatelské péče v areálu na Zdaboři a rozjasní také spojovací chodby mezi jednotlivými odděleními.Za pomoc při této milé akci všem tulipánovým dárcům moc děkujeme a pacientům vzkazujeme: Na svou těžkou nemoc nejste sami!“, dodává.

Mezi dárce tulipánů pro pacienty ON Příbram patří:
Waldorfská škola Příbram, kontakt p.uč.Kateřina Bryndová
Klienti Chráněného bydlení Nalžovický zámek, p.s.s., obrázky přinesla naše dobrovolnice Marie Molková
Klienti Domova seniorů na Březových Horách Příbram, kontakt sociální pracovnice p. Lucie Křížová
Třída 1.A Základní školy v Jiráskových sadech Příbram, p.uč.Jana Jeníková
Základní škola Pod Svatou Horou Příbram, kontakt p.uč.Kristýna Bláhová
Klienti NZDM Bedna Příbram, kontakt Dana Pastuchová
Pacienti odd. Akutní rehabilitace, Oblastní nemocnice Příbram, kontakt ergoterapeutka Kateřina Tichá
Odborné učiliště Pod Šachtami Příbram, p.uč. Jarmila Burmannová
Integrovaná střední škola Příbram, p.uč. Marie Velflova

DĚKUJEME!
Monika Ciklerová (vlevo) a její kolegové z Dobrovolnického centra letos „natrhali“ pro pacienty náruče tulipánů.
Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství

Zveme srdečně pacienty a návštěvníky ON Příbram na Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství, který se koná 15. 3. 2016 od 10.00 do 15.00 hodin v Ústavní lékárně ON Příbram. Trpíte vypadáváním vlasů, nadměrnou tvorbou lupů nebo máte problém s mastnými vlasy? Hledáte jedinečnou péči pro svou pokožku, která dennodenně trpí stresem, vlivy nepříznivého počasí a dalšími náročnými okamžiky? Trápí Vás suchá či příliš pigmentovaná pleť nebo se chcete dozvědět, jak účinně bojovat s příznaky stárnoucí pokožky? Přijďte se zdarma poradit se specialistou renomovaných firem AVENE a DUCRAY o vhodné péči o Vaši pleť a vlasy. Poskytne Vám rady pro ošetřování pleti a vlasů včetně diagnostiky pleti. Na místě si budete moci zakoupit také přípravky těchto firem z oblasti dermokosmetiky a vlasové péče. Těšíme se na Vás 15. března 2016 v lékárně ON Příbram. Neváhejte a navštivte nás.

Příbramská nemocnice získala značku kvality a bezpečí

Celostátní značkou kvality zdravotní péče – českou akreditací SAK ČR (Spojená akreditační komise ČR) se Oblastní nemocnice Příbram může „pyšnit“ od začátku letošního roku. „Akreditaci a její certifikát jsme získali na konci minulého roku. Jsme na to opravdu pyšní, protože potvrzuje, že v naší nemocnici se chováme tak,  abychom zajistili pacientům moderní a dobře organizovanou medicínu s maximální možnou mírou předcházení všem rizikům, která se při poskytování zdravotní péče mohou vyskytnout“, říká ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada a zdůrazňuje: „Je to nejen významné ocenění profesionality a práce našich zaměstnanců, ale zejména důležitý signál pro naše pacienty, že jsme bezpečná nemocnice“. Akreditační audit proběhl v Oblastní nemocnici Příbram v listopadu 2015. Tři nezávislí auditoři Spojené akreditační komise prošli za několik dnů celou nemocnici a kontrolovali plnění několika set akreditačních standardů, které zahrnují veškeré důležité činnosti, související jak s bezprostřední péčí o pacienty, tak s oblastí bezpečného, efektivního a správného řízení nemocnice. Tým auditorů je složen z lékaře, sestry a odborného technika a každý z nich kontroluje provoz nemocnice ve své oblasti, tedy lékař sleduje průběh a všechny procesy spojené s lékařskou péčí, sestra veškerou činnost v ošetřovatelské péči a technik kontroluje provozně-technické procesy. Auditoři prověřili nemocnici doslova od hlavy až k patě. Při individuálních inspekcích prošli řady oddělení, například standardní lůžková oddělení, jednotky intenzivní péče, operační sály,  lékárnu, laboratoře, patologii, urgentní příjem, ambulantní ordinace, rehabilitační oddělení či ARO, ale také technické zázemí nemocnice. Na jednotlivých medicínských pracovištích si inspektoři všímali především, jak je zajištěna bezpečnost pacientů, zda jsou zdravotníci dostatečně kvalifikovaní a průběžně edukováni, zda respektují pacientovo soukromí, jak se předepisují a podávají léky, jak je vedena zdravotnická dokumentace či zda se dodržují hygienické předpisy a kontrolují infekce.Detailně se zabývali zajištěním správné identifikace pacienta, zabezpečením prevence záměny operačního výkonu a strany jeho provedení, úplností zdravotnické dokumentace a přesným zachycením zodpovědností všech zdravotníků podílejících se na léčbě pacienta během jeho pobytu v nemocnici, zejména v oblasti podávání léků, dále zacházením s rizikovými léčivy a skladováním léků. K prověřování funkce těchto procesů si vybrali náhodně zvolené pacienty a sledovali v dokumentaci jejich cestu nemocnicí od příjmu přes různá vyšetření, zákroky či operaci až k propuštění (takzvaná metoda Stopař).      Nevěnovali se však jen lékařské a ošetřovatelské péči, ale zajímal je i technický provoz nemocnice. Zaměřili se například na kvalitu skladování potravin, dodržování doby jejich trvanlivosti, čistotu kuchyně, mytí nádobí. Chtěli také vědět, zda správně funguje systém přípravy dietních jídel. Prověřovali rovněž nakládání s nemocničním prádlem, s odpadem, došlo i na provoz úklidu a autodopravu. Kontrolovali zdravotnickou techniku a přístroje, ověřovali jejich pravidelnou kontrolu a zabývali se i fungováním nemocničního IT, postupy v krizových situacích a požárním zabezpečením, zabývali se organizačními směrnicemi. Stranou nezůstaly ani personální záležitosti, kontrolovali kvalifikace zaměstnanců, zejména zdravotníků pro výkon jejich činnosti. „Akreditace pro nás znamená potvrzení základních pilířů, na nichž dlouhodobě stavíme, a těmi jsou kvalita zdravotní péče, bezpečnost jejího poskytování a předcházení možným rizikům“, říká MUDr. Petr Polouček, zástupce ředitele pro lékařskou péči a vysvětluje: „certifikát mimo jiné říká, že toto vše je garantováno dodržováním přesně daných standardů, bez jejichž splnění by akreditace nebyla udělena. Uděluje se vždy na tři roky a potom musí nemocnice znovu procházet kontrolním auditem a akreditaci obhájit, není to tedy nic jednorázového, co bychom měli jednou pro vždy. Za získáním certifikátu se skrývá velké úsilí a velké množství každodenní práce všech zaměstnanců nemocnice a především zdravotníků. Postupují přitom podle přesných pravidel, jejichž smyslem je co možná nejvyšší bezchybnost léčebných procesů a bezpečí pacienta. Na jejím konci má být spokojený a dobře léčený pacient“. Jitka Kalousková Referent PR Oblastní nemocnice Příbram

Slavnostní předání nového Babyboxu

Dne 2. února 2016 se ve vstupní hale příbramské nemocnice konalo slavnostní předání nového Babyboxu za přítomnosti zástupců Nadačního fondu pro odložené děti, ON Příbram, zástupců města Příbram, sponzorů, médií a další veřejnosti. Úvodního slova se ujali zakladatel Nadačního fondu  Ludvík Hess a ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada. Přítomné hosty pozdravili také místostarosta města Příbrami Alena Ženíšková a senátor PČR Ing. Jiří Burian. Nový Babybox bude uložen v nemocnici a zprovozněn po ukončení stavebních prací na rekonstrukci porodních sálů a oddělení šestinedělí v pavilonu D4 v hlavním areálu ON Příbram, kde je tradičně umístěn stávající Babybox. Ten bude v provozu i během rekonstrukce až do doby, kdy bude nahrazen novým. „Rekonstrukce komplexu porodních sálů a oddělení šestinedělí s dotací od Středočeského kraje ve výši 80 milionů korun je největší investiční akcí příbramské nemocnice v letošním roce“, říká ředitel ON Příbram MUDr. Stanislav Holobrada a pokračuje „stavební práce zasáhnou celý pavilon D4, a nemocnice proto logicky považuje za rozumné instalovat nový Babybox včetně technického zabezpečení a připojení na datovou síť nemocnice až po dokončení rekonstrukce. Nikdo se ovšem nemusí bát, že v provozu Babyboxu dojde k výpadku, do doby instalace nového Babyboxu bude samozřejmě stále v provozu ten stávající“.

Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství

Zveme srdečně pacienty a návštěvníky ON Příbram na Den diagnostiky pleti a vlasového poradenství, který se koná  9. 2. 2016 od 10.00 do 15.00 hodin v Ústavní lékárně ON Příbram. Trpíte vypadáváním vlasů, nadměrnou tvorbou lupů nebo máte problém s mastnými vlasy? Hledáte jedinečnou péči pro svou pokožku, která dennodenně trpí stresem, vlivy nepříznivého počasí a dalšími náročnými okamžiky? Trápí Vás suchá či příliš pigmentovaná pleť nebo se chcete dozvědět, jak účinně bojovat s příznaky stárnoucí pokožky? Přijďte se zdarma poradit se specialistou renomovaných firem AVENE a DUCRAY o vhodné péči o Vaši pleť a vlasy. Poskytne Vám rady pro ošetřování pleti a vlasů včetně diagnostiky pleti. Na místě si budete moci zakoupit také přípravky těchto firem z oblasti dermokosmetiky a vlasové péče. Těšíme se na Vás 9. února 2016 v lékárně ON Příbram. Neváhejte a navštivte nás.

Příbramská nemocnice zahájila novou výstavní sezónu ve své galerii

V galerii Gaudii Gratia Oblastní nemocnice Příbram se můžeme již několik let potkávat s tvorbou regionálních umělců, kteří svými díly přinášejí pacientům a návštěvníkům estetický zážitek a potěšení. V neposlední řadě zpříjemňují nemocniční prostředí a podtrhují tradiční spojení medicíny a umění. Poslání této improvizované minigalerie naznačuje ostatně již samotný její název: Gaudii Gratia - pro radost, kvůli radosti. Najdete ji v hlavní budově nemocnice areálu 1, pavilon C, přízemí. Novou sezónu 2016 zahajuje galerie s dřevomalbami výtvarníka Tomáše Záborce ze Slaného. A návštěvníci – pacienti se mají na co těšit. Olejomalby na dřevěném podkladu, jejichž inspirací je příroda v podobě větví keřů či stromů, stébel trav, polních rostlin a květin, chytí člověka na první pohled do sítě barev, vřelosti, mnohotvárnosti a nekonečné volnosti „obyčejných“ tvarů přírody, která nás obklopuje a my si jí často nevšímáme. „Metoda mé práce spočívá ve využití různých zářezů, vrypů a dlabání do dřeva. Obrazy je proto možné vnímat nejen zrakem, ale i pomocí hmatu a dotyku. Chci zanechat v lidech dojem, že jsou sami součástí přírody, tak, aby z mých obrazů cítili vůni trávy a slyšeli šumění lesů a fičení větru“, říká Tomáš Záborec. Jeho obrazy jsou na hranici mezi vyřezáváním, řezbářskou prací a malováním. Jako podkladovou desku používá různé dřevěné materiály - kus skříně, desku starého stolu, trám z půdy nebo kousek střešní lávky a nejraději má, jak říká, měkčí dřevo ze smrku či borovice. „Nikdy se nechci pouštět s přírodou do křížku. Ke zvolenému tématu, krajinnému motivu či přírodnímu detailu je třeba vždy přistoupit s úctou. Jedině tak se mohu znovu pokoušet naplnit v tvorbě svůj cíl: vyvolat v lidech, kteří vnímají mé obrazy, pocit, že jsou sami součástí přírody“, dodává výtvarník, která svá rád vystavuje nejen ve výstavních galeriích, ale také v historických prostorách hradů, klášterů a muzeí po celé ČR. Za Tomáše Záborce i za Oblastní nemocnici Příbram Vás srdečně zveme na tuto výstavu a děkujeme za její návštěvu. MUDr. Stanislav Holobrada Ředitel ON Příbram

První miminko roku 2016 v příbramské nemocnici

Prvním narozeným miminkem roku 2016 v příbramské nemocnici je holčička Marianka. Jen několik hodin před ní, ještě v roce 2015, se tu narodilo poslední miminko minulého roku s pořadovým číslem 1 105, kterým byl chlapeček. Čerstvě narozené holčičce, která přišla na svět 1. 1. 2016 v 9.23 hodin přišla poblahopřát radní pro zdravotnictví Středočeského kraje paní Jiřina Fialová a ředitel Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislav Holobrada. Prohlédněte si reportáž TV Fonka  zde...            

21.12.2015 PF2016

Oblastní nemocnice Příbram Vám přeje šťastné a klidné Vánoce a do nového roku 2016 hodně zdraví a úspěchů v osobním i pracovním životě!

9.12.2015 Velký úspěch příbramské nemocnice v celostátní anketě

Oblastní nemocnice Příbram se v letošním ročníku projektu Hodnocení finančního zdraví nemocnic v ČR umístila jako třetí nejlepší ze všech nemocnic zřizovaných kraji České republiky a jako devátá finančně nejzdravější nemocnice v celé České republice. Tento projekt již několik let organizuje nezisková společnost Health Care Institute (HCI) z Ostravy, která se již od roku 2006 věnuje programům na podporu zkvalitnění služeb pro pacienty ve zdravotnictví. Vedle pořádání mezinárodních odborných konferencí je jejím nejznámějším „produktem“ každoroční žebříček českých nemocnic dle pacientské spokojenosti. Ve spolupráci s odbornými partnery – společností Nexia AP a společností CRIF/Czech Credit Bureau zorganizovala také letošní ročník unikátního hodnocení českých nemocnic na základě jejich finančního zdraví. To bylo v projektu hodnoceno z veřejně dostupných údajů – tj. dostupných účetních závěrek a dotazování u hodnocených subjektů. Pro posouzení finančního zdraví byly aplikovány jednotné poměrové ukazatele a jednotné váhy. Celkem projekt hodnotil finanční zdraví u 86 nemocnic, od kterých měl dostupná data v potřebném rozsahu. Finančně zdravou nemocnicí z hlediska projektu je zejména taková, která:       • má dostatek prostředků na úhradu svých závazků,       • není předlužená,       • hradí své závazky v přiměřeném čase,       • financuje dlouhodobý majetek z dlouhodobých zdrojů,       • investuje do svého majetku,       • je vybavena dlouhodobým majetkem umožňujícím poskytovat kvalitní  zdravotní péči (co nejnovějším),       • dokáže adekvátně odměnit svůj personál. „Je to bez nadsázky skvělý úspěch naší nemocnice a našich zaměstnanců“, říká ředitel příbramské nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada a dodává: „skutečnost, že projekt shledal u 38% zkoumaných zdravotnických zařízení nedostatečné finanční zdraví, to znamená možnost problémů s řádnou úhradou svých závazků, staví ta zařízení, která byla naopak vyhodnocena jako finančně zdravá do mimořádně příznivého světla. Věřím, že naši pacienti sami vidí jednoznačný pokrok a zlepšení péče v posledních letech a to si nemocnice může dovolit právě díky dobrému finančnímu řízení a vyrovnanému hospodaření“. Jitka Kalousková Specialista PR, Oblastní nemocnice Příbram

9.12.2015 Vánoční nabídka z naší lékárny

V úterý 15.12.2015 od 9:00 do 11:00 hodin proběhne v prostorách lékárny příbramské nemocnice již tradičně promo akce partnerské firmy IBI, jejíž produkty se zaměřují na řešení zdravotních problémů v oblasti pohybového ústrojí, traumatologie, imunitního systému, léčby neplodnosti, kožních onemocnění, sportovní medicíny a kosmetiky. V prodejní nabídce budou se speciální slevou přípravky Condrosulf 400, Flector EP Tissugel, Tears Again, Traumaplant, Herpetino a Curarina.  Na nakupující čeká i malý vánoční dárek. Těšíme se na Vaši návštěvu!

8.12.2015 Zrušení adventního koncertu

Omlouváme se všem pacientům, návštěvníkům a přátelům Oblastní nemocnice Příbram za zrušení 2. adventního koncertu dne 9. 12. 2015 v 10. 00 hodin. V tento den nám měli přijít zazpívat vánoční písně a koledy studenti ISŠ HPOS pod vedením sbormistryně Jarmily Krůtové. Koncert musíme z důvodu onemocnění souboru odvolat a těšíme se na shledanou při jiné příležitosti. Adventní koncert dne 16.12.2015 se koná beze změn.   Těšíme se na Vaši účast. Děkujeme za pochopení. ON Příbram

3.12.2015 V nemocnici zazněly koledy i Jiří Suchý

Hostem prvního adventního koncertu v příbramské nemocnici, který se konal ve středu 2. prosince dopoledne ve vstupní hale nemocnice byl příbramský pěvecký sbor Přátelství pod vedením pana Františka Kubína. Sbor působí při Svazu tělesně postižených, místní organizace č. 2 v Příbrami a zpívá v něm 19 seniorů. Jak sami říkají, mají pořád rádi život, hudbu a zpěv a také ho rádi rozdávají jiným.  Zpívaly se koledy i vánoční písně, nechyběla Purpura Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra ani oblíbená Vánoce Vánoce přicházejí. Pacienti si cestou k lékaři nebo od něj mohli poslechnout krásné vánoční melodie, na chvíli se pozastavit a potěšit svou duši. Někteří z účastníků přišli cíleně za koncertem a zastavili se i kolemjdoucí zdravotníci. Všichni členové souboru zpívali srdcem a poslední Tichou noc posluchači odměnili velkým potleskem. „Protože stojíme na prahu nového roku, přejeme Vám všem mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti“, loučili se zpěváci. Na závěr převzal vedoucí souboru pan Kubín symbolický dárek od nemocnice v podobě velkého perníkového kapra zdobeného cukrovou polevou. Byl to jediný honorář za krásný koncert, který soubor věnoval nemocnici a jejím pacientům darem. Zveme Vás srdečně na další dva adventní koncerty, které se budou konat vždy ve středu 9. a 16. prosince 2015 od 10.00 hodin ve vstupní hale nemocnice, pavilon C, areál 1, Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram 1. O radost z vánočních koled a písní se s námi přijdou podělit ještě dva soubory z Příbrami: •      9. 12. 2015 Pěvecký sbor ISŠ HPOS sbormistryní Jarmilou Krůtovou •    16. 12. 2015 Pěvecké sbory 5. ZŠ Příbram pod vedením paní Evy Káčerkové Přijďte se s našimi hosty potěšit libozvučností a kouzlem vánočních melodií a naladit se na jedny z nejkrásnějších svátků v roce – Vánoce. Jitka Kalousková Oblastní nemocnice Příbram

2.12.2015 Do příbramské nemocnice přišel Mikuláš už včera

Včerejší den si pacienti i návštěvníci příbramské nemocnice užili. Na mikulášskou nadílku na dětské oddělení nemocnice se dostavila tradiční trojice Mikuláš, Anděl a Čert, doprovázená netradičně také andělem a čertíkem v podání dvou pejsků, kteří chodí do nemocnice pravidelně na canisterapii. Tříletá fenka pyrenejského horského psa Amanda šla „za anděla“ se svatozáří nad hlavou a její kamarádka dvouletá černá pudlice Ajmy „za čerta“. To bylo radosti a mazlení, ale došlo i na slzičky u jednoho malého návštěvníka, který se přišel podívat za nemocným bráškou. Děti poctivě odříkávaly nebo odzpívávaly Mikulášovi básničky a písničky a Anděl za ně spravedlivě rozdával nadílku. A protože byly všichni malí pacienti hodní, Čert moc práce tentokrát neměl. „Já jsem byl také hodný celý rok, ale manželka říká, že ne“, smál se pacient v čekárně na ambulanci, kam se mikulášský tým také podíval. Anděl podělil maličkostmi i pacienty, které po cestě potkávali ve vstupní hale nemocnice a v ambulancích. Nakonec mikulášská trojka zamířila na lůžková oddělení rehabilitace a interny, kam dobrovolníci pravidelně docházejí za pacienty po celý rok. Tady Anděl jako dárky rozdával piškotové kapříky a všichni pacienti do jednoho byli příjemně překvapeni. V odpoledních hodinách přišel Mikuláš s Andělem a Čertem nadělovat i na oddělení LDN a ošetřovatelské péče v areálu na Zdaboři. Tady přišel Mikuláš i s kytarou a pacienti se potěšili vánočními melodiemi. „V loňském roce jsme mikulášskou nadílku organizovali s našimi dobrovolníky, letos nám vypomohly studentky ISŠ HPOS Příbram a moc jim za to děkujeme. Myslím, že odměnou jim byly úsměvy a radost dětských a dospělých pacientů“, říká koordinátora dobrovolnického centra Oblastní nemocnice Příbram Monika Ciklerová. Jitka Kalousková Referent PR Oblastní nemocnice Příbram Pojďte se s námi podívat na   fotogalerii >>

23.11.2015 Zveme Vás na adventní koncerty !

                         Vážení a milí pacienti, přátelé a zaměstnanci ! Nadchází krásný adventní čas a v něm pro Vás Oblastní nemocnice Příbram připravila minisérii tří adventních koncertů, které se budou konat první tři týdny v prosinci, vždy ve středu od 10.00 hodin ve vstupní hale nemocnice, pavilon C, areál 1, Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram 1. O radost z vánočních koled a písní se s námi přijdou podělit tři soubory z Příbrami:   -    2. 12. 2015  Smíšený pěvecký sbor Přátelství pod vedením pana Františka Kubína   -    9. 12. 2015  Komorní pěvecký sbor ISŠ HPOS se sbormistryní Jarmilou Krůtovou   - 16. 12. 2015  Sbory 5. ZŠ Příbram pod vedením paní Evy Káčerkové Přijďte se s našimi hosty potěšit libozvučností a kouzlem vánočních melodií a naladit se na jedny z nejkrásnějších svátků v roce, kterými jsou Vánoce. Těšíme se na shledanou s Vámi. MUDr. Stanislav Holobrada Ředitel Oblastní nemocnice Příbram

13.11.2015 Antibiotika s rozmyslem

                             Přijďte se poradit o antibiotikách s našimi odborníky!            Antibiotický týden v lékárně Oblastní nemocnice Příbram 16.11. – 20.11.2015 Již po osmé se letos v České republice u příležitosti Evropského antibiotického dne, který každoročně připadá na 18. listopad, konají akce upozorňující na hrozbu ztráty účinnosti antibiotik. Letošní téma zní: Zacházejte s opatrností. Iniciativa, kterou organizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace, má napomoci k obezřetnému používání antibiotik a poukázat na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Ze závěrů celoevropského průzkumu publikovaného v roce 2013 vyplynulo, že 84% evropské populace si je vědomo skutečnosti, že nesprávné používání antibiotik způsobuje ztrátu jejich účinnosti. Avšak téměř 49% nevědělo, že antibiotika jsou neúčinná proti nachlazení, běžné viróze a chřipce a 18% uvedlo, že právě chřipka byla důvodem, proč antibiotika naposledy užívali Při příležitosti Evropského antibiotického dne se proto pravidelně koná také projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren. Letos se uskuteční již 6. ročník a lékárna Oblastní nemocnice Příbram se do této informační kampaně, zaměřené na problematiku užívání antibiotik, tradičně zapojuje. Nejste si jisti kdy, jak a proč užívat antibiotika? Nevíte, proč byste si je neměli „ordinovat“ sami? Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo? Nevíte, co znamená pojem antibiotická rezistence a jaké má následky? Co to jsou probiotika a proč jsou užitečná při léčbě antibiotiky? Přijďte se poradit v týdnu od 16. – 20. listopadu 2015 do naší lékárny v zájmu Vašem i v zájmu zachování účinnosti antibiotik.               Rádi Vám poradíme. Těšíme se na Vás! Antibiotický týden v prostředí lékáren 2015 je doprovodnou akcí k Evropskému antibiotickému dni. Pořadatelé kampaně:Česká lékárnická komora, Ústav aplikované farmacie (FaF VFU Brno), Státní zdravotní ústav (SZÚ) s podporou Katedry sociální a klinické farmacie (FaF CUNI HK) a české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO-ČR) a Mladých lékárníků.

11.11.2015 DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Upozorňujeme pacienty a návštěvníky nemocnice, že s platností od 12. 11. 2015 je z důvodů stavebních úprav lůžkové Urologické oddělení v areálu 1 dočasně přemístěno z křídla D2 do křídla D4, 3. patro . Děkujeme za pochopení

5.11.2015 Nejlepší čeští endokrinochirurgové opět v Příbrami

V Oblastní nemocnici Příbram se 5. 11. 2015 konalo čtvrté odborné setkání nejlepších českých endokrinochirurgů, tedy odborníků věnujících se chirurgii štítné žlázy a příštítných tělísek. Podle místa konání se pro něj vžil název Setkání pod Svatou Horou. Štítná žláza je jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, podílí se na mnoha funkcích. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní orgány). Její hormony se krví dostávají do celého lidského organismu a umožňují jeho správný vývoj a činnost. Štítná žláza je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka, léčí se s ní desítky miliónů lidí. Obvykle jde o hyperfunkci (zvýšenou funkci), nebo hypofunkci štítné žlázy (sníženou funkci), ale také o záněty i nádorová onemocnění.. Dnes již velmi uznávané celorepublikové setkání organizuje pravidelně Chirurgické oddělení nemocnice, které se samo pyšní špičkovým týmem endokrinochirurgů. Ti tu každoročně odoperují stovky pacientů z celé naší země. „Základní myšlenkou akce Setkání pod Svatou Horou je informovat se vzájemně o novinkách týkajících se onemocnění a léčby štítné žlázy. V minulých letech se scházeli chirurgové zabývající se operacemi štítné žlázy spolu s endokrinology a v diskusích probírali aktuální otázky péče o společné pacienty. Letošní náplň rozšiřuje svůj odborný záběr o pohled dalších oborů, které se na diagnostice a onemocnění štítné žlázy podílejí,“ řekl ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada v úvodním slovu k otevření konference. Odborný program zahrnoval příspěvky věnované genetice onemocnění štítné žlázy, významu ultrazvuku a metod nukleární medicíny pro diagnostiku jejích onemocnění, možnostem léčby nádorového onemocnění štítné žlázy, operacím štítné žlázy u dětí či pohledu blízkého oboru otolaryngologie (ušní, nosní, krční) na tuto problematiku. „Prolínání informací z různých odvětví medicíny, avšak týkající se totožného problému -orgánu, je naprosto nezbytné pro komplexní pojetí léčení štítné žlázy. Je dobře, že se daří právě v příbramské nemocnici, kde je chirurgie štítné žlázy na vzestupu, pořádat taková setkání lékařů,“ uzavřel odborný garant konference MUDr. Svatopluk Smutný, který se chirurgii štítné žlázy věnuje mnoho let a patří mezi naše přední odborníky v tomto oboru. Jeho slova s úsměvem doplnila doc. RNDr. Běla Bendlová, CSc., ředitelka Endokrinologického ústavu Praha s tím, že „v krásném městě Příbrami možná v pozdním odpoledni zbude i čas na návštěvu Svaté Hory“.

4.11.2015 Digitální diagnostika pleti zdarma

Ústavní lékárna Oblastní nemocnice Příbram zve srdečně všechny zájemce z řad pacientů i veřejnosti na DIGITÁLNÍ DIAGNOSTIKU PLETI s dermoporadkyní kosmetické firmy SYNCARE. Diagnostika pleti je základní podmínkou optimální péče o pleť. Vyškolená specialistka firmy SynCare Vám určí pomocí speciálních sond hydrataci pleti a množství jejího povrchového mazu. Dále vyhodnotí SPF kůže a stanoví, jak Vaše pokožka dokáže udržovat optimální vlhkost. Akce je zdarma a koná se dne 12. 11. 2015 od 10 – 15.00 hodin v prostorách lékárny – výdeje pro veřejnost. Těšíme se na Vaši návštěvu. Ústavní lékárna Oblastní nemocnice Příbram

15.10.2015 Středočeský den zdraví v ON Příbram se zaměřil na prevenci nejčastějších nemocí

Informace o prevenci nemocí, ale i zábavu nabídla včera odpoledne návštěvníkům Oblastní nemocnice Příbram, která se bohatým programem připojila ke Středočeským dnům zdraví. Zájemci se v areálu nemocnice od zdejších lékařů a sester dozvěděli mnoho užitečných informací o péči o své zdraví a nechyběly ani rozhovory se známými osobnostmi či soutěž veřejnosti o věcné ceny. Zábavně-naučné odpoledne se konalo pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery. Program se odehrával ve vstupní hale a v jejích nejbližších prostorách, kde byly rozmístěny stánky některých oddělení nemocnice. Velký zájem byl o stanoviště, věnované prevenci kardiovaskulárních chorob, kde zdravotní sestry měřily lidem krevní tlak a hladiny krevního cukru v krvi – glykémii. Konzultace zjištěných hodnot pak zájemcům poskytoval i MUDr. Martin Polák, vedoucí lékař Jednotky intenzivní péče interních oborů, jenž uvedl: „Lidé využívají šanci nechat si u nás zkontrolovat hodnoty, které, jsou-li zvýšené, mohou přispět ke vzniku nemocí srdce a cév.“ U stolku, zaměřeného na endoskopická vyšetření v gastroenterologii, pacienti s primářem Interního oddělení MUDr. Ing. Filipem Závadou, PhD., a s lidmi z jeho zdravotnického týmu nejvíce probírali kolonoskopii, tedy vyšetření tlustého střeva. „Pacienti mají z této diagnostické metody zbytečně příliš velký strach. Snažili jsme se jim vysvětlit, jak vyšetření probíhá a že se bát nemusí,“ řekl primář Závada. Na dalším stanovišti si zájemci mohli vyzkoušet samovyšetření, které je na unikátních modelech prsů a varlat učila odborná sestra ze společnosti Jessenius, jejíž projekt Ruce na prsa šíří osvětu o onkologické prevenci. Nechybělo poradenství odbornic z nemocniční lékárny a nabídka informací o nejrůznějších léčebných a relaxačních technikách, které poskytuje Oddělení rehabilitace na Zdaboři. Kdo se odhodlal opustit teplo nemocnice, mohl si venku prohlédnout vybavení sanitky Záchranné služby Středočeského kraje, vyzkoušet si první pomoc, dozvědět se, jak vypadá zásah u pacienta s infarktem myokardu či mozkovou cévní příhodou nebo si jen tak popovídat s její posádkou. Na pódiu ve vstupní hale nemocnice současně probíhaly rozhovory na téma zdraví. K prvním zpovídaným patřili hejtman středočeského kraje Miloš Petera a ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada. Jak zdůraznil pan hejtman, kraj se snaží oblastní nemocnice investičně podporovat. Za posledních šest let do nich putovaly velké peníze a hejtman slíbil, že se pokusí během následujících tří let zajistit pro středočeské nemocnice dvě a půl miliardy korun, aby se mohly vyrovnat nemocnicím pražským. Ředitel Holobrada k tomu dodal, že se v posledních letech významně zlepšily jak prostory nemocnice, tak i její vybavení, včetně moderních technologií. Vyzdvihl i odbornou práci všech zdravotnických pracovníků. S moderátory, jimiž byli René Kekely a herečka Miluše Bittnerová, si během odpoledne na pódiu povídali nejen zdravotníci z příbramské nemocnice, ale i dvě zástupkyně Dobrovolnického centra ONP. Pozdravit návštěvníky nemocnice přišel mim a herec Boris Hybner nebo jeden z nejznámějších českých herců malých rolí Jan Kuželka, který má chalupu nedaleko Příbrami. Na otázky o stylu oblékání i o používání kosmetických přípravků odpovídal známý vizážista Kája Pavlíček. Bonbónkem akce byla i účast studentů Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Příbrami, kteří pomáhali s organizací akce, s měřením krevního tlaku, a ti se studijní specializací záchranář také u stánku a vozu Záchranné služby Středočeského kraje. Na závěr odpoledne proběhlo slosování speciálních lístků, na něž lidé při obcházení informačních stánků sbírali razítka. Jednu z věcných cen od společnosti Sencor vyhrála i Marie Horká, která již 17 let pracuje v různých zdravotnických zařízeních jako dobrovolnice. Nyní pravidelně dochází za pacienty do Léčebny dlouhodobě nemocných na Zdaboři: „Je úžasné, když vidím, jak na mne už „moji“ pacienti čekají, abych si s nimi popovídala, něco jim přečetla nebo s nimi šla chvíli na procházku. Jsem moc ráda, že jim mohu něco ze sebe předat,“ dodává Marie Horká, jejíž výhra v tombole je jen maličkým oceněním za čas, který dává druhým. Jitka Kalousková Referent PR Oblastní nemocnice Příbram jitka.kalouskova@onp.cz Tel.: 318 641 127 Plakát -  klikněte zde >> Pojďte se s námi podívat na   fotogalerii >>

15.10.2015 Klub ILCO Příbram oslavil Světový den stomiků

Světový den stomiků si včera odpoledne připomněli při svém setkání v přednáškovém sále Oblastní nemocnice Příbram členové klubu ILCO Příbram. O zkušenosti se s nimi přijela podělit také ing. Marie Ředinová, předsedkyně českého ILCO, dobrovolného sdružení stomiků České republiky. A o svém životě otevřeně mluvil zřejmě nejznámější český stomik – mim, herec a režisér Boris Hybner. Oblastní nemocnice Příbram činnost pacientského klubu ILCO podporuje, poskytuje mu ve svém areálu kancelář i prostory k setkáváním. „Staré židovské přísloví říká: nabídni člověku smrt a spokojí se s těžkou nemocí,“ připomněl na začátku setkání ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada, když oceňoval, že život se stomií, neboli vývodem ze střeva či močového měchýře, opravdu není lehký. Přesto se s tímto handicapem pacienti i díky podpoře ostatních členů klubu ILCO Příbram dokážou vyrovnat a žít plnohodnotným životem. Světový den stomiků je pro pacienty s vývody důležitou akcí, protože obrací pozornost veřejnosti k tomuto stále ještě dost tabuizovanému tématu. „S nově zavedenou stomií je těžké se smířit. Nejhorší je pocit, když vyjdete poprvé z nemocnice ven – jste nejistí a bojíte se, co tomu bude říkat okolí, jak vůbec budete dál žít,“ říká předsedkyně klubu ILCO Příbram paní Jitka Skálová. Klub nyní sdružuje kolem 50 členů: stomiků a jejich rodinných příslušníků. Na včerejším setkání v nemocnici do Klubu vstoupilo pět nových členů. „Člověk po operaci, která skončila stomií, sedí doma a trápí se kvůli svému handicapu. My pořádáme pro naše členy rekondiční pobyty, scházíme se, bavíme se, prostě díky klubu zjistíme, že můžeme žit dostatečně kvalitní život,“ dodává Jitka Skálová. Paní Skálová také na začátku setkání poděkovala jménem klubu příbramské firmě Dirtecho, která klubu vytvořila věnovala vlastní logo, takže i příbramští teď budou mít, jako řada jejich kolegů-klubů v jiných regionech, svou vlastní značku. V Oblastní nemocnici Příbram lékaři zavedou každý rok zhruba 20ti až 30ti pacientům stomii, ať už dočasnou, nebo trvalou. „Devadesát procent trvalých stomií vytvoříme pacientům při operační léčbě zhoubných nádorů střeva. Tento nádor, pokud se najde včas, je relativně dobře léčitelný, život pacientů se povede zachránit a s případnou stomií mohou prožít ještě mnoho let života,“ uvádí primář chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Jiří Svoboda. Menší počet stomií chirurgové zavedou například kvůli těžkým poruchám odchodu stolice, neurologickým poruchám, nebo kvůli pokročilým nádorům prostaty. O pacienty s vývody pečuje v příbramské nemocnici Stomická poradna, kterou vede vrchní sestra chirurgického oddělení Bc. Jaroslava Novotná. Je určena pro hospitalizované i ambulantní pacienty a v budoucnosti by Oblastní nemocnice Příbram chtěla zavést i specializovanou domácí péči pro lidi se stomiemi. Jitka Kalousková Referent PR Oblastní nemocnice Příbram jitka.kalouskova@onp.cz Tel.: 318 641 127

5.10.2015 Nové endoskopy špičkové kvality v příbramské nemocnici

Díky dotaci z regionálního operačního programu se v těchto týdnech dočkalo dalšího rozšíření škály diagnostických metod i endoskopické centrum Interního oddělení ON Příbram. Bezbolestně a šetrně zde lékaři pacientům s jejich pomocí vyšetří zažívací trakt a provedou i některé léčebné zákroky. Endoskopické centrum příbramské nemocnice je akreditovaným pracovištěm pro screening kolorektálního karcinomu. Česká republika patří ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku bohužel mezi země s nejvyšším výskytem. Primář Interního oddělení, v jehož rámci endoskopické centrum pracuje, MUDr. Ing. Filip Závada, Ph.D. popisuje: „Pro pacienty je důležité vědět, že s novou technikou se v endoskopickém centru příbramské nemocnice budou provádět kolonoskopická vyšetření (vyšetření tlustého střeva a oblasti konečníku pomocí ohebného endoskopu) v nejvyšší možné kvalitě. Kolonoskopie je v současné době rozhodující metodou včasného záchytu nádorového onemocnění tlustého střeva, střevních polypů či nespecifických střevních zánětů“. Z prostředků regionálního operačního programu byly pořízeny tři nejmodernější kolonoskopy, které mají vysoké rozlišení a umožňují objevit počínající nádory ve stadiu plné léčitelnosti. „Představte si, že rozdíl v kvalitě vypadá stejně, jako když starou ruskou televizi vyměníme za full HD televizi s úhlopříčkou jeden metr“, říká primář Závada. Čekací doby na kolonoskopické vyšetření jsou v ČR vzhledem k poptávce delší, příbramské centrum se však řadí k těm, kde je čekací doba nejkratší.. Nově přibudou ve vybavení endoskopického centra i špičkové endoskopické přístroje pro vyšetření jícnu a žaludku. S jejich přispěním dosáhnou lékaři vyššího záchytu častých stádií nádorů žaludku. „Těch nám, bohužel, v poslední době přibývá stále více i u pacientů pod 40 let věku. Nové endoskopy nám umožní lepší zobrazení chorob jícnu, zejména u nemocných s refluxní chorobou jícnu a jejími komplikacemi. Speciální endoskop dokonce umožní i provádění drobných operací a efektivní zástavu krvácení při vředové chorobě“, dodává Závada. Endoskopická vyšetření jsou vysoce šetrná k pacientovi a není nutné při nich chirurgicky otevírat vyšetřované orgány. Jejich provedení je bezpečné a především velmi přínosné, často život zachraňující. Primář Závada uklidňuje ty, kteří se vyšetření mohou obávat: „Pro minimalizaci nepříjemných pocitů pacienta při zavádění endoskopu ústy či v průběhu vyšetření můžeme podat tlumivé léky. Než jejich účinek odezní, budeme moci s novými monitory sledovat životní funkce našich pacientů po vyšetření“. Jako druzí ve Středočeském kraji budou mít lékaři endoskopického centra nově k dispozici přístroj pro endoskopickou ultrasonografii (ultrazvukové vyšetření prováděné endoskopicky). „To je jeden z nejsložitějších endoskopických systémů a jeho uvedení do praxe ušetří našim pacientům zdlouhavé cestování do pražských nemocnic“, říká primář Závada a pokračuje: „endoskopická ultrasonografie je kombinace ultrazvukového a endoskopického vyšetření, kdy z bezprostřední blízkosti můžeme zobrazovat orgány dutiny břišní a nacházet v nich ložiska, z nichž některá mohou být nádorového původu. Z těchto ložisek, která často nepůsobí pacientovi žádné zjevné obtíže, můžeme odebrat bioptické vzorky a při včas stanovené diagnóze podstatně zlepšit vyhlídky našich pacientů“. Nově v centru přibude i kvalitní ultrazvukový přístroj pro běžné použití, kde podobně jako v kolonoskopii lékaři „uvidí více“. „V zásadě lze říci, že po dovybavení novou technikou bude úroveň našeho endoskopického centra plně srovnatelná s velkými nemocnicemi v Praze a mnohdy je i předčí. Všechny zájemce z řad našich kolegů proto srdečně zveme k návštěvě a rádi jim možnosti našeho pracoviště předvedeme. Pacientům bych rád potom vzkázal - Nebojte se endoskopie a svěřte se odborníkům včas. V příbramské nemocnici najdete v tomto oboru tu nejlepší možnou péči“, uzavírá doktor Závada.                                      foto: MUDr. Ing. Filip Závada, Ph.D. MUDr. Ing. Filip Závada, Ph.D. je primářem Interního oddělení ON Příbram od roku 2013. Je také místopředsedou České gastroenterologické společnosti.

25.9.2015 Akutní péče z pohledu nelékařských profesí

Ve čtvrtek 24.9.2015 se v příbramské nemocnici konala podzimní odborná konference nelékařských zdravotnických pracovníků. Pravidelné odborné setkání zdravotních sester, porodních asistentek, zdravotních laborantů, nutričních terapeutů, fyzioterapeutů, sociálních pracovníků a dalších nelékařských zdravotnických profesí bylo tentokrát věnováno tématu akutní péče. Zazněly tu přednášky i diskuze na témata činnost Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, organizace akutního příjmu v Oblastní nemocnici Příbram, zhodnocení spolupráce příjmu akutních pacientů se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje či psychologické pomoci pracovníkům na těchto náročných pracovištích. A hlavně přišly na řadu konkrétní diagnózy a řešení případů pacientů pro akutní příjem – jak postupovat při akutní bolesti, jak řešit akutní krvácení do zažívacího traktu, jak se přistupuje k pacientům s anginou pectoris, jak se zajišťují dýchací cesty pacienta, jak se poskytuje kardiostimulace či jak se ošetřuje pacient s život ohrožujícím poraněním a další.   Konference, na níž se tentokrát sešlo okolo stovky účastníků, je velmi oblíbenou odbornou akcí a pravidelně se jí účastní jak zaměstnanci příbramské nemocnice, tak zdravotníci z jiných zařízení. Mají zde možnost seznámit se s novými poznatky a s prací svých kolegů, inspirovat se z jejich zkušeností a také sdílet své úspěchy i problémy. O tom, že taková setkání jsou žádaná a oceňovaná svědčil fakt, že konferenční sál byl plný až do samého konce v pozdním odpoledni a všichni se těší na příští zajímavé téma.    

22.9.2015 Podzim v příbramské nemocnici je ve znamení nákupu nových přístrojů

V průběhu letošního roku získala Oblastní nemocnice Příbram význačné finanční prostředky z regionálního operačního programu na nákup zdravotnické techniky. I když musela být z prostředků nemocnice uhrazena spoluúčast ve výši 14% celkové částky, objem investice ve výši zhruba 96 milionů korun je významnou pomocí pro výrazné zvýšení kvality zdravotnické techniky v nemocnici.. Největší investiční částky šly do přístrojového vybavení na vyšetřování onemocnění zažívacího aparátu a dýchacího ústrojí, na diagnostiku onkologických onemocnění, problémů pohybového aparátu a také kardiovaskulárních chorob. Pacienti tak budou mít k dispozici moderní vyšetřovací metody, které odpovídají současnému vývoji medicíny ve světě. Všech 6 částí veřejné zakázky, kterou byla tato investice řešena, bude v nemocnici instalováno do konce listopadu tohoto roku. V našem miniseriálu Vám představíme ty nejdůležitější z nich. Seriál 1.část: Příbramská nemocnice pořizuje pro pacienty nové přístrojové vybavení z peněz regionálního operačního programu                                 Magnetická rezonance vítá pacienty v novém hávu >> Primář Oddělení zobrazovacích metod MUDr.Petr Bleha s pýchou pracoviště – „novým“ přístrojem magnetické rezonance.

3.9.2015 JENOM TAK aneb Obrazy Petra Sůsy zahajují podzimní sezonu ...

V galerii Gaudii Gratia Oblastní nemocnice Příbram se můžeme již několik let potkávat s tvorbou regionálních umělců, kteří svými díly přinášejí pacientům a návštěvníkům estetický zážitek a potěšení. V neposlední řadě zpříjemňují nemocniční prostředí a podtrhují tradiční spojení medicíny a umění. Poslání této improvizované minigalerie naznačuje ostatně již samotný její název: Gaudii Gratia - pro radost, kvůli radosti. Najdete ji v hlavní budově nemocnice areálu 1, pavilon C, přízemí. Od 7.září do konce října tohoto roku zde pro potěchu očí i duše bude vystavovat své obrazy sedlčanský výtvarník Petr Sůsa. Narodil se v Příbrami, mládí prožil v malebné vesničce Dublovice ve středním Povltaví, která ho okouzlila pro celý život a inspirovala k vytvoření mnoha obrazů, například několika desítek podob dublovického kostela. Olejomalbě se věnuje od počátku 80. let a jeho díla si našla cestu i do zahraničí. Na svých obrazech střídá oblíbené motivy – krajinu, zátiší, květiny či akty. Při příležitosti své jubilejní padesáté výstavy v roce 2012 v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech napsal: „Pro mne je odměnou, když mají lidé z mých obrazů radost stejnou jako mám já, když je maluji. A vůbec netuším pro koho. Jenom tak“. Za Petra Sůsu i za Oblastní nemocnici Příbram Vás srdečně zveme na tuto výstavu a děkujeme za její návštěvu. MUDr. Stanislav Holobrada ředitel Oblastní nemocnice Příbram, a.s.

2.9.2015 Aktuální informace Centra komplexní rehabilitace

S radostí oznamujeme, že od pondělí 7.9.2015 je opět v provozu ambulantní rehabilitace v areálu 1 ON Příbram, budova I, 5. patro. V nabídce je cvičebna, vodoléčba - vířivé vany pro horní a dolní končetiny, elektroléčba - terapeutické proudy, ultrazvuk a Rebox, teploléčba, motodlahy a rotoped. Těšíme se na Vás! Kontaktní tel.: 318 641 458. Tým fyzioterapeutů Centrum komplexní rehabilitační péče ON Příbram

13.8.2015 Nový resuscitátor pro narozená minminka pomáhá v Příbrami

Od srpna 2015 patří do přístrojového vybavení porodního komplexu příbramské nemocnice nový moderní resuscitátor pro čerstvě narozená miminka, která mají poporodní komplikace s dýcháním. Přístroj daroval příbramské nemocnici Nadační fond Děti na dlani v rámci svého projektu „První nádech do života“. Resuscitační přístroj v hodnotě 75 tisíc korun je určen k podpoře dechové činnosti u obtížně dýchajícího novorozence či k iniciaci dechu u nedýchajícího novorozence s možností přesného dávkování kyslíku (oxygenoterapie) v rozsahu fyziologických tlakových parametrů. Tím se výrazně sníží riziko možných trvalých následků po porodu v případě, kdy má novorozenec problémy s dýcháním. Nejzávažnější bývají postižení mozku, který je nejnáročnějším orgánem na přísun živin v lidském těle. „Přístroj je umístěn na porodním sále a je určen novorozencům, kteří mají poruchu poporodní adaptace ve smyslu malé či žádné dechové aktivity,“ říká primář dětského a novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Pavel Marček a pokračuje: „dosud jsme používali v takových případech prodýchávání s pomocí zařízení Ambuvak, nový přístroj nám však nyní umožní přesné nastavení parametrů prodýchávání při řízeném tlaku, tedy přesné podávání objemu vzduchu do plic miminka.“ Příbramská nemocnice proto přivítala možnost získat resuscitační přístroj prostřednictvím donátorského projektu Nadačního fondu Děti na dlani. „Do projektu jsme se přihlásili a splnili jsme všechna požadovaná kritéria. Velmi oceňujeme nadační aktivity a díky této konkrétní dnes můžeme nabídnout našim rodičkám a miminkům zase o stupeň kvalitnější poporodní péči,“ uvádí ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada. Dětské oddělení Oblastní nemocnice Příbram poskytuje komplexní pediatrickou péči - lůžkovou i ambulantní na celkem 30 lůžkách nemocnice včetně 5 lůžek intenzivní péče. Léčí se zde děti s respiračními chorobami, chorobami zažívacího ústrojí a močového systému, děti se systémovými chorobami, otravami, traumaty a náhlými chirurgickými příhodami. Dětské oddělení rovněž poskytuje ve spolupráci s odděleními chirurgie, ortopedie, urologie a ORL pooperační péči dětem ať již s plánovými výkony nebo operacemi v rámci akutních stavů. Významnou součástí dětského oddělení je oddělení novorozenecké, kde je péče poskytována systémem roaming-in. Ten zajišťuje trvalou přítomnost matky u fyziologického novorozence. Novorozenecké oddělení je od roku 2009 nositelem titulu Baby-friendly hospital, který je na celém světě udělován těm nemocnicím, jejichž dětská, resp. novorozenecká oddělení, splní všechna kritéria stanovená WHO a UNICEF pro podporu kojení jako jedné z hlavních podmínek optimálního vývoje dítěte. O Nadačním fondu Děti na dlani: Nadační fond DĚTI NA DLANI byl založen předními lékaři v oboru neonatologie a odborníky v oborech ekonomických. V rámci projektu „První nádech do života“ pomáhají zajistit do každé porodnice v České republice moderní resuscitační zařízení, díky kterému nejenže vzroste šance na přežití novorozence, ale mnohonásobně se sníží riziko trvalých zdravotních následků dítěte způsobených přidušením v průběhu porodu. „Oblastní nemocnice Příbram je jednou z nemocnic, které jsme zajistili díky spolupráci s Nadací dětem moderní resuscitační přístroj v rámci našeho projektu První nádech do života. Díky tomuto přístroji lze novorozené dítě s poporodními komplikacemi šetrně resuscitovat a zajistit nejenom přežití, ale také minimalizovat negativní dopady předčasného porodu na zdraví dítěte. K tomu je kromě zkušených zdravotníků potřeba i kvalitní technické vybavení a dostatek peněz, aby péče nebyla ničím omezována,“ komentuje dar ředitel a spoluzakladatel Nadačního fondu DĚTI NA DLANI, Ing. Dušan Fibingr, Ph.D. Jitka Kalousková Specialista PR Oblastní nemocnice Příbram

3.8.2015 ON Příbram vyhlašuje výběrová řízení

Výběrové řízení na primáře oddělení následné péče (LDN). Více informací  na stránce  Kariéra >>.

30.7.2015 Oblastní nemocnice Příbram převzala centrum pro odběry krve v Dobříši

Oblastní nemocnice Příbram přebírá od 1. srpna 2015 centrum pro odběry krve na poliklinice v Dobříši. Centrum bude otevřeno pro pacienty každý den od pondělí do pátku, s výjimkou státních svátků, vždy od 6.30 do 14 hodin. Příbramská nemocnice zde nabízí odběry krve a dalšího biologického materiálu od pacientů ambulantních lékařů nejen z polikliniky, ale také z celé Dobříše a přilehlé oblasti. Biochemická, hematologická i sérologická vyšetření jsou zajišťována přímo příslušnými pracovišti v příbramské nemocnici, která garantuje dodržení všech požadavků na přepravu a včasnost dodání vzorků stejně jako jejich správné a precizní zpracování. Specializovaná vyšetření jsou standardně zajišťována v laboratořích VFN Praha či Státního zdravotního ústavu v Praze. Výsledky biochemických a hematologických vyšetření jsou lékařům k dispozici v den odběru, v případech akutní nutnosti do 2 hodin po odběru.   „Otevření odběrového centra v Dobříši je dalším krokem ve snaze příbramské nemocnice vycházet naproti ambulantním lékařům a jejich pacientům mimo město Příbram. V případě, že ambulantní specialista odešle pacienta na další vyšetření nebo do nemocnice, přichází většina pacientů do nemocnice v Příbrami. Proto je velmi vhodné, že výsledky laboratorních vyšetření jsou k dispozici přímo v databázi nemocnice. Chceme tak zjednodušit kontakt mezi pacientem a nemocnicí, v tomto případě nemocničními laboratořemi, a nabízet pacientům některé služby přímo v okolí jejich bydliště. V odběrovém centru příbramské nemocnice na poliklinice Dobříš na ně čeká příjemný personál i prostředí, věřím, že k nám budou rádi chodit a že jejich ošetřující lékaři tuto službu ocení,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice příbram MUDr. Stanislav Holobrada.

DŮLEŽITÉ kontakty

Infocentrum

318 641 111

NONSTOP

DOSPĚLÍ - POHOTOVOST

318 641 700

RECEPCE

NONSTOP

DĚTI - POHOTOVOST

318 641 380

PO-PÁ 17:00 - 22:00

SO-NE 8:00 - 20:00

ZUBNÍ POHOTOVOST

318 654 705

SO-NE 8:00 - 14:00

HLAVNÍ RECEPCE

318 641 700

NONSTOP

Oblastní nemocnice Příbram, a.s.


Gen. R. Tesaříka 80, 261 01 Příbram I.
IČ: 27085031

ID datové schránky: ngiff9u
e-mail: reditelstvi@onp.cz
© 2003 - 2018 Oblastní nemocnice Příbram, a.s. | Použití webů a OOÚ developed by Internet PB s.r.o. & Smartim
infolinka:

318 641 111
Důležité kontakty >