Cesta: Hlavní strana / Předporodní péče

Předporodní péče

Předporodní kurzy, těhotenské poradny

POZOR: Během stavebních rekonstrukcí na Gynekologicko-porodnickém od června 2016 až do odvolání budou předporodní kurzy pro nastávající maminky probíhat v přednáškovém sále Oblastní nemocnice Příbram, 4. patro, pavilon C.  Časové dispozice zůstávají stejné - kurzy probíhají vždy první a druhé úterý v měsíci od 14:30 hodin.

Do předporodní péče jsou ženy obvykle přijímány v 36.-37. týdnu těhotenství. Těhotenské poradny se provádí každý den v prostorách gynekologických ambulancí ve druhém patře budovy D4. Na první vyšetření je nutné se objednat na telefonním čísle 318 641 314. Na další vyšetření Vás objedná lékař v poradně. K porodu není třeba se registrovat. Lékaři a porodní asistentky vám během pravidelných kontrol v porodnici rádi zodpoví dotazy týkající se těhotenství, porodu i poporodní péče. Pokud jste si připravily porodní plán, je možné jej s porodníky zkonzultovat. Více podrobností o porodních plánech naleznete níže v odstavci Alternativní porody a porodní plány. Pokud to podmínky dovolí, budeme se snažit vašim požadavkům a přáním vyhovět. Pro zmírnění obav z porodu doporučujeme navštěvovat předporodní kurzy pro budoucí maminky a jejich doprovod. Tyto kurzy se skládají ze dvou lekcí, které se konají první a druhé úterý v měsíci. První lekce je zaměřena na porod a péči o porodní poranění. Druhá lekce je zaměřena na kojení a péči o novorozence. Lekce vede porodní asistentka a dětská sestra. Předporodní kurzy jsou placené, za první lekci zaplatíte 250 Kč, za druhou 100 Kč. Kurz probíhá v zasedací místnosti gynekologického oddělení v 5.patře, začíná se vždy ve 14:30 hod. Každá lekce trvá asi 2-3 hodiny. Předporodní kurzy doporučujeme, ale nevyžadujeme.

Pokud máte zájem prohlédnout si porodní sál a oddělení šestinedělí, přijďte kterékoli pondělí ve 14:30. Prohlídka je zdarma.

K příjmu na porodní sál si s sebou nezapomeňte vzít:

- občanský průkaz
- průkaz zdravotní pojišťovny
- těhotenskou průkazku
- oddací list (vdané)
- prohlášení o jménu dítěte
- pokud chtějí svobodné či rozvedené maminky, aby dítě používalo příjmení po otci, je nutné  si předem vyžádat potvrzení o určení otcovství (vydá matriční úřad).

Při pobytu v porodnici budete potřebovat:

- noční košili, nejméně 2 ks (vhodnou na kojení – s rozepínáním vpředu)
- hygienické potřeby (ručníky, neparfémované mýdlo)
- kojenecké podprsenky, vložky do podprsenky, porodnické vložky
- župan, přezůvky
- 4 až 5 látkových plen, pleny na jedno použití dostanete na oddělení – 5ks na den. Je vhodné si s sebou vzít 1 balení plen na jedno použití
- vlhčené ubrousky nebo žínku na ošetření dětské pokožky
- vlastní oblečení na miminko, pokud naše nebudete chtít používat. V chladném počasí je vhodné přibalit rukavičky a čepičku.